Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2017-04-26

Informacja dla rolników

Rolnicy posiadający gospodarstwa rolne położone na terenie Gminy Miasta Tomaszów Mazowiecki są zobowiązani do zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników oraz umowy ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

Wynika to z art. 44 i art. 59 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2060, 1948) i podlega kontroli przez Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

Ponadto rolnik, który uzyskał płatności bezpośrednie w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych. Wynika to z art. 10c ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 2005 roku o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ( tj. Dz. U.  z 2016 r, poz. 792, 2181).

Rolnicy, którzy nie spełnią w/w obowiązku zobowiązani zostaną do wniesienia opłat:
- ubezpieczenia OC rolników – równowartość jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę (2017r. – 200 zł);
- ubezpieczenia budynków rolniczych - równowartość jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia za pracę (2017r. – 500zł);
- ubezpieczenie upraw rolnych – równowartość w złotych 2 euro od 1 ha.

Wniesienie powyższych opłat nie powoduje udzielenia rolnikowi ochrony ubezpieczeniowej i nie zwalnia go z obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia. Obowiązek powyższy dotyczy również osób będących w posiadaniu nieruchomości rolnych na zasadzie współwłasności.

Więcej informacji można uzyskać w siedzibie Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim ul. P.O.W. 10/16  (budynek „A” pokój nr 46 II piętro, tel.: 44 724 23 11 wew. 262).


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij