Mapa serwisu englishdeutsch

Kalendarz
Muzeum
Biblioteka
Kina, repertuar
Domy kultury
Festiwal ''A może byśmy..''<< Strona główna
 


Muzeum w Tomaszowie Maz. 


ul. POW 11/15
97-200 Tomaszów Mazowiecki 
tel. (0-44) 724-48-48 

Czynne: codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10:00 - 16:00. 
Ceny biletów: normalny: 3 zł, ulgowy: 2 zł, rodzinny: 6 zł, w soboty wstęp bezpłatny 

FESTIWAL MUZEUM z okazji 80-lecia istnienia placówki>>>więcej>>>

WYSTAWY CZASOWE

1. Do 13.V.2007 r. - " Skąd Nasz Ród ..." ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
2. Od 20.IV. do 20.V.2007 r. - "Historia tomaszowskiego cechu rzemieślniczego" ze zbiorów Cechu Rzemiosł Różnych w Tomaszowie Maz., Muzeum w Tomaszowie Maz. i Archiwum Państwowego Oddział w Tomaszowie Maz.

KIERMASZE
1. 30.III.2007 r. w godz. 10.00 - 14.00 - XIX Kiermasz Palm i Pisanek Wielkanocnych

LEKCJE I WARSZTATY MUZEALNE:

1. "Życie codzienne we wczesnym średniowieczu w międzyrzeczu Wisły i Pilicy" - lekcje muzealne realizowane w scenerii wystawy czasowej, III/V.2007 r.

2. "Muzealni tropiciele" cykl zajęć muzealnych, interaktywnych obejmujący tematy:
- "Znam moje miasto" - spacer po mieście (1,5 godz.) i warsztaty muzealne (1,5 godz.)
- "Muzeum bez tajemnic" - zajęcia warsztatowe (2 godz.)
- "Herb, flaga, barwy" - warsztaty plastyczne (1,5 godz.) połączone z prezentacją multimedialną (1,5 godz.)
- "Zabytki Tomaszowa Maz. i okolic" - warsztaty połączone z prezentacją multimedialną (1,5 godz.)
- "Legendy i podania o Tomaszowie i okolicach" - warsztaty muzealne połączone z prezentacją multimedialną (1,5 godz.)

Serdecznie zapraszamy

Nowe zdjęcia z muzeum

Historia

Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim powstało w 1927 roku z inicjatywy prof. Tadeusza Seweryna i grupy osób zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Krajoznawczym. Pierwsze lata działalności niewiele miały wspólnego z obecną formą tej instytucji. Początkowo nieliczne zbiory mieściły się w Seminarium Nauczycielskim przy ul. Św. Antoniego, a także w prywatnych mieszkaniach Seweryna i ks. T. Oleszewskiego.

Kilka lat później muzeum doczekało się pierwszego lokalu przy ul. Mościckiego. Jednak dwa pomieszczenia nie gwarantowały jeszcze solidnej siedziby. Niedługo potem nadszedł czas na pierwsze wystawy: w roku 1935 – malarstwo i dwa lata później wystawa jubileuszowa. Obie były już zasługą nowego kustosza – Jana Piotra Dekowskiego. Rozwój muzeum został zahamowany przez wojnę, kiedy to w 1939 roku wojska niemieckie zajęły lokal i zniszczyły większość zbiorów (z 1739 eksponatów ocalało tylko 73). Działalność została wznowiona tuż po wojnie w 1945 roku. Znowu pojawiły się kłopoty z pomieszczeniem – początkowo w szkole przy ul. Św. Tekli (obecnie Barlickiego), a następnie zbiory znalazły się w trzech salach przy ul. Św. Antoniego. W tych czasach muzeum funkcjonowało tylko dzięki społeczeństwu tomaszowskiemu, które wspierało tą jedną z nielicznych w tym regionie instytucji kulturalnych. Fundusze zdobywano ze zbiórki ulicznej, sprzedaży cegiełek, a także z zakładów pracy, innych instytucji i od mieszkańców. Gromadzeniem zbiorów także byli pochłonięci mieszkańcy Tomaszowa. Już pod koniec roku 1945 trudy społeczeństwa tomaszowskiego zostały nagrodzone – muzeum otrzymało subwencję państwową. Dochody pochodziły w tych czasach z Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Wydziału Kultury WRN w Łodzi. Już po dwóch latach udało się zorganizować pierwszą stałą wystawę etnograficzną (sztuka ludowa, izba wiejska, stroje, budownictwo).

W 1950 roku muzeum zostało upaństwowione oraz przeniosło swoją siedzibę do zabytkowego pałacu klasycystycznego o charakterze romantycznym z 1812 roku należącego do rodziny Ostrowskich, gdzie znajduje się do dziś. Przeniesienie się do nowego budynku, z około dwunastoma pomieszczeniami na wystawy, wiązało się z gruntownym remontem (wcześniej znajdowała się tam Spółdzielnia Rolnicza). Po dwóch latach w odremontowanych częściowo pomieszczeniach w nowej siedzibie można było już oglądać dwie stałe ekspozycje: etnograficzną i przyrodniczą. W tym czasie kierownictwo nad muzeum objął mgr Józef Jastrzębski, który przebywał na tym stanowisku aż do czerwca 1982 roku. W latach 1958-1968 odbywał się remont kapitalny budynku, ale również prowadzono działalność naukową i oświatową. Od 1959 roku muzeum współpracowało z młodzieżą harcerską zastępu „Szperaczy” z Liceum Pedagogicznego, a później z młodzieżą z I LO. W ramach tej działalności prowadzono szkolenia, obozy badawcze, wystawy zdobytych zabytków i materiałów. W latach sześćdziesiątych funkcjonowało również „Studium Regionalne” oraz rozpoczęło swoją działalność Towarzystwo Przyjaciół Muzeum, które współorganizowało wystawy czasowe. Już po wszelkich renowacjach, w 1969, pojawiły się nowe wystawy stałe – w tym po raz pierwszy historyczna. Następne lata ciężkiej pracy – wykopalisk w rejonie Zalewu Sulejowskiego przyczyniły się do otwarcia w roku 1974 ekspozycji archeologicznej.

Bibliografia:
Muzeum w Tomaszowie Mazowiecki „Informator” Tomaszwów Mazowieki rok 1994 i 1971.

Działalność


Od 1990 roku Muzeum jest samorządową placówką kultury o charakterze naukowo - badawczym, wystawienniczym i oświatowym. W Muzeum funkcjonuje pięć działów naukowych:

  · etnograficzny,
  · historyczno - numizmatyczny 
  · archeologiczny 
  · sztuki 
  · przyrodniczy

W tomaszowskim Muzeum zgromadzonych jest blisko 25 tys. eksponatów. Placówka prowadzi katalog regionu, archiwum klisz, filmów, fotografii oraz materiałów pochodzących z badań terenowych. Działalność wystawiennicza naszego Muzeum to cztery stałe ekspozycje:

  · etnograficzna 
  · archeologiczna 
  · historyczna 
  · przyrodnicza 

Każdego roku organizowane są wystawy czasowe organizowane na bazie własnych zabytków lub wypożyczonych z innych muzeów oraz kilka wystaw oświatowych i pokonkursowych. Szeroko prowadzona jest także działalność oświatowa.


© Copyright 2000-2005 Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim