Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Budżet Tomaszowa Mazowieckiego 2018. Najwięcej na oświatę i rodzinę

W połowie listopada prezydent Marcin Witko przedłożył Radzie Miejskiej i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Łodzi projekt Budżetu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na 2018 rok oraz projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Tomaszowa Mazowieckiego na lata 2018 – 2030. Przed świętami Bożego Narodzenia radni miejscy przyjęli dokumenty.

FOTO

Bezpieczny poziom zadłużenia

Dochody budżetu zakłada się w kwocie 274 mln zł, a wydatki 276,2 mln zł. Magistrat planuje zamknąć rok budżetowy 2018 deficytem w kwocie  2,2 mln zł. 11,8 mln przeznaczymy na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Planowany stan zadłużenia na koniec 2018 roku to 100,5 mln zł, co stanowi 36,71% prognozowanych dochodów. Jest ono zgodne z obowiązującą ustawą o finansach publicznych. Poziom zadłużenia miasta jest bezpieczny.

W 2018 roku wydamy na oświatę -  72,9 mln zł. Subwencja oświatowa oraz dotacja na wychowanie przedszkolne pokryje 60% tej kwoty.  Na świadczenia rodzinne do miejskiego budżetu wpłynie 63,1 mln zł z budżetu państwa. Środki te pozwolą na sfinansowanie wydatków bieżących w tym zakresie. Na pomoc społeczną planujemy wydać 18,1 mln zł.

W przyszłym roku lokalny transport zbiorowy może nas kosztować 10,8 mln zł, bieżące utrzymanie dróg gminnych i wewnętrznych 2,8 mln zł, a gospodarowanie odpadami komunalnymi 6,1 zł.

Na działalność w zakresie kultury zaplanowano środki w kwocie 5 mln zł, a na wsparcie i organizację działań w zakresie kultury fizycznej 2,4 mln zł.

FOTO

Inwestycje to priorytet

Ponownie w budżecie miasta duży procent stanowią wydatki inwestycyjne. W przyszłym roku rozpocznie się kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej oraz modernizacja miejsc rekreacji i terenów zielonych w ramach rewitalizacji Parku Bulwary. Powstaną m.in. plaże krajobrazowe, tor do jazdy ekstremalnej na rowerze, park linowy, fontanny, podesty widokowe, oświetlone kładki pieszo-rowerowe i siłownia zewnętrzna. Zakres inwestycji przewiduje również przebudowę kamienicy narożnej z oficyną przy Placu Kościuszki 24 wraz z dziedzińcem. Na realizację projektu magistrat pozyskał ponad 11 mln zł z środków unijnych.

W przyszłym roku miasto będzie kontynuowało budowę drogi lokalnej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w celu otwarcia terenów inwestycyjnych. Nadal będzie realizowany projekt kompleksowej promocji potencjału gospodarczego miasta Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu tomaszowskiego” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020.

Ponad milion złotych wydamy w 2018 roku na inwestycje w zakresie poprawy infrastruktury placówek oświatowych. Przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 rozpocznie się budowa kompleksu lekkoatletycznego. Inwestycję dofinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.

W 2018 roku do budżetu wprowadzono zadania trzeciej edycji Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego na łączną kwotę 1,5 mln zł. To przebudowa ul. Kombatantów i Ks. Ignacego Jana Skorupki, utwardzenie czterech sięgaczy ul. Krawieckiej, przebudowa nawierzchni dróg dojazdowych wraz z miejscami postojowymi i chodnikami przy ul. Niskiej, budowa rekreacyjnego placu do jazdy na rolkach przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 4, modernizacja placu zabaw przy Przedszkolu nr 7, budowa kącika edukacyjno-zabawowego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7, budowa placu zabaw przy Przedszkolu nr 14, realizacja projektu „Senior w formie - integracja środowiska lokalnego ze środowiskiem szkolnym w osiedlu Ludwików”.

FOTO

 

 

 


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij