Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Dorota Warczyk, Marek Hendzelewski i Zbigniew Dziurdź Tomaszowskimi Ambasadorami Sportu

Kolejni sportowcy dołączyli do grona Tomaszowskich Ambasadorów Sportu. W trakcie 35. Jubileuszowego Tomaszowskiego Biegu im. Bronisława Malinowskiego tytuł ten otrzymali: Dorota Warczyk, Marek Hendzelewski i Zbigniew Dziurdź.

Ambasadorzy

Dorota Warczyk to absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego i krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Jedna z dwóch pierwszych kobiet trenerów w polskim kolarstwie. Wychowanka trenera Zbigniewa Dziurdzia i tomaszowskiego STARTu. Przygodę ze sportem rozpoczęła 27 lat temu. Medalistka Mistrzostw Polski w konkurencjach szosowych, torowych , przełajowych i górskich. Reprezentowała Polskę  w Mistrzostwach Europy i Świata. Dwukrotna Mistrzyni Polski seniorek w kolarstwie przełajowym, 8. zawodniczka  Mistrzostw Europy  w maratonie MTB,  druga  wraz z kadrą Polski w  terenowym Tour de France  MTB w 1995 roku. Największe sukcesy święciła w kolarskich przełajach wielokrotnie wygrywając klasyfikację generalną Polskiego Związku Kolarskiego. Od 14 lat łączy pracę nauczyciela wychowania fizycznego w II LO, zawodnika  i trenera w Ludowym Klubie Kolarskim START Tomaszów pomagając w szkoleniu młodych kolarzy.

Zbigniew Dziurdź z kolarstwem związany od zawsze, kilka lat jako zawodni , a od 50 lat jako trener. Wychowawca trójki olimpijczyków (Sławomira Barula , Marka Galińskiego i Magdaleny Sadłeckiej – pierwszych polskich olimpijczyków w kolarstwie górskim MTB. Trener kadry narodowej przełajowców i twórca tomaszowskiego kolarstwa, które w 2016 roku obchodzi 40 lecie powstania sekcji (21.09.1976 r.)  w ramach Spółdzielczego Klubu Sportowego START. Jego zawodnicy ścigali się na trasach Wyścigu Pokoju , Pucharów Świata, Mistrzostw Świata , Mistrzostw Europy; kilkanaście razy wywalczył tytuł Klubowego Mistrza Polski. Ma w swoim trenerskim dorobku kilkadziesiąt mistrzowskich tytułów w tym te najcenniejsze tytuły kolarskiej elity , setki medali młodzieżowych i juniorskich. Największe szkoleniowe sukcesy odnosił w kolarskich przełajach i kolarstwie górskim. Jako pierwszy w Polsce pod egitą -  Optexu - stworzył profesjonalny klub kolarstwa górskiego z którym to 8 razy z rzędu zdobywał tytuł Klubowego Mistrza Polski. Aktualnie szkoli młodych kolarzy w Ludowym Klubie Kolarskim START Tomaszów Mazowiecki. Niestrudzony poszukiwacz następców Marka Galińskiego , najwybitniejszego - jak dotąd - polskiego kolarza górskiego, pięciokrotnego uczestnika Igrzysk Olimpijskich, wychowanka tomaszowskiego Startu.

Marek Hendzelewski to długoletni nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 9, obecnie emeryt oświaty (wiek 72 lata). Po raz pierwszy wystartował w biegu na dystansie 1000 m właśnie na tym stadionie i wygrał z czasem 3:12;08, a było to w czerwcu 1960 roku. Później jego pasją stały się biegi długodystansowe, włącznie z maratonami.  Od początku lat 80-tych zaliczał po kilkanaście startów      w roku. Szczytowe osiągnięcia uzyskał po 55 roku życia. Wtedy biegał maratony poniżej 3 godzin,   a  na 10 km uzyskiwał czas około 35 minut. W tamtym okresie wielokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski Weteranów na wszystkich długich dystansach włącznie z supermaratonami  na 100 km.             Startował w biegach długodystansowych w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Dębnie, Kaliszu,  Radomiu. W szczytowym okresie podczas treningów i startów w ciągu roku przebiegał powyżej 3 tysięcy kilometrów. W ciągu 56 lat zawodniczego biegania pokonał dystans około 100 tysięcy km. Próbował także swoich sił w triatlonie olimpijskim (pływanie 1500m, jazda rowerem 40 km i bieg 10 km). Należy dodać, że Marek Hendzelewski   od 30 lat w biegach w kraju       i za granicą reprezentuje Ognisko TKKF ZNP i oczywiście Tomaszów Mazowiecki. Drugą jego życiową pasją jest taternictwo i alpinizm. Zdobył szczyty Alp, Kaukazu, Andów, Himalajów, a w 2014 roku w wieku 70 lat wszedł na najwyższy szczyt Afryki Kilimandżaro (5.896 m npm). Zawsze wchodził na szczyt z flagą naszego miasta.           

Aktualnie Tomaszowskimi Ambasadorami Sportu są: panczeniści Stanisława Wąchała, Jaromir Radke i Paweł Abratkiewicz, trener łyżwiarstwa szybkiego Wiesław Kmiecik, trenerzy kolarstwa: Dorota Warczyk i Zbigniew Dziurdź, lekkoatleci: Wanda Panfil i Marek Hendzelewski, siatkarze Robert Milczareki i Jacek Nawrocki oraz trener piłki nożnej Tomasz Kmiecik.


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij