Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Kolejny Dom Dziennego Pobytu gotowy! Aktywizujemy seniorów!

Kolejne miejsce dedykowane seniorom rozpoczyna funkcjonowanie. Nowy Dom Dziennego Pobytu powstał w budynku przy ul. Piłsudskiego 34 - dawny „Tkacz”. To już druga placówka tego typu w naszym mieście. Powstała dzięki uzyskanemu dofinansowaniu. Dom jest elementem programu, którego całkowita wartość to ponad 8 mln zł, a dofinansowanie stanowi aż 90%. Projekt powstał i jest realizowany dzięki współpracy samorządów: miasta, powiatu tomaszowskiego i gminy Tomaszów Mazowiecki oraz Powiatowego Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

 

Aby zapewnić odpowiednie zaplecze lokalowe przeprowadzono liczne prace remontowe w budynku. Pod nadzorem konserwatora zabytków dokonano wymiany okien, cyklinowania i lakierowania drewnianej podłogi, wymiany schodów zewnętrznych i montażu balustrady, wymiany parapetów zewnętrznych i daszku nad kotłownią, montażu oświetlenia oraz dostosowania sanitariatów do potrzeb seniorów korzystających z domu. Zagospodarowano również teren zielony na potrzeby rekreacyjne dokonując nie tylko nowych nasadzeń kwiatów i krzewów, ale również montażu altany, ławeczek, huśtawek nadających niepowtarzalny i kameralny klimat temu miejscu.

 

Na Dom Dziennego Pobytu składa się kilka pomieszczeń, których sercem jest sala wypoczynkowa wyposażona w komfortowe kanapy i fotele, stoły, krzesła oraz sprzęt RTV. Domowego charakteru nadaje bogato wyposażona biblioteczka, stylowe oświetlenie, liczne obrazy oraz pianino. Do dyspozycji seniorów jest również jadalnia wyposażona w stoły i krzesła odpowiadające klimatowi tego miejsca, przy których poza spożywaniem zapewnianych uczestnikom posiłków będą oni spędzać wolny czas oddając się swoim pasjom i zajęciom warsztatowym organizowanym przez terapeutki/opiekunki. Wygospodarowano również pomieszczenia niezbędne do realizacji usług na rzecz podopiecznych świadczonych przez wykwalifikowany personel, w skład którego wchodzą: fizjoterapeuta, masażysta, pielęgniarka. Aktywizacja seniorów będzie wspierana dzięki specjalistycznemu sprzętowi jak i odpowiednie wyposażenie udostępnionej sali gimnastycznej. Budynek został dostosowany tak, aby móc zapewnić kompleksową opiekę oraz aktywizację, zarówno w sferze fizycznej jak i społecznej dla 30 osób.

 

Celem przy tworzeniu tej placówki było zapewnienie seniorom uczestnictwa w życiu społecznym, kulturalnym i towarzyskim przywracając im radość życia i wiarę w własne możliwości. Zapewniane tu wsparcie skierowane jest również do rodzin kierowanych tutaj seniorów, którzy mogą być spokojni o ich bezpieczeństwo, ale również utrzymanie ich dobrej kondycji psychicznej, fizyczne i społecznej.

 

Nad całością realizacji projektu czuwa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim. Dofinansowanie pochodzi z środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w ramach projektu „Tomaszowskie Centrum Usług Społecznych II”.


Więcej o projekcie

Działania w projekcie przyczynią się do poprawy dostępność wszelkiego rodzaju usług na rzecz lokalnych seniorów oraz zapewnią im szeroki wachlarz działań aktywizacyjnych i wspierających ich codzienne funkcjonowanie. Projekt zakłada udzielenie wsparcia ponad 1 300 osobom. Dzięki niemu możliwa będzie kontynuacja finansowania działalności pierwszego z DDP zlokalizowanego przy ul. Św. Antoniego 55 jak również realizacja usług opiekuńczych i asystenckich na rzecz osób niesamodzielnych zamieszkujących na terenie miasta. W tym roku powstaną również mieszkania wspomagane dla 8 osób, w których podopiecznym zapewniony zostanie posiłek, przybory i artykuły do osobistego użytku jak również usługi opiekuńcze i wsparcie specjalistów. Udział partnerów w działaniach w projekcie zapewnia kompleksowość oferowanego lokalnym seniorom wsparcia poprzez funkcjonowanie i doposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, czy też świadczenie porad psychologicznych i prawnych przez powiat tomaszowski, realizacje różnorodnych warsztatów w klubach seniora zarówno na terenie miasta jak i gminy czy powiatu dzięki współpracy z Powiatowym Stowarzyszeniem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Gminy Tomaszów Mazowiecki, która zapewni również świadczenie usług opiekuńczych na rzecz mieszkańców gminy. Wspólna idea pomocy seniorom, ale i członkom ich rodziny, którzy również mogą korzystać z oferowanego wsparcia w projekcie, była początkiem, ale i niezbędnym czynnikiem w celu pozyskania środków zewnętrznych na ten cel.  

 

Warto przypomnieć

Zgłaszając się do biura zlokalizowanego przy ul. Św. Antoniego 55 w Tomaszowie Mazowieckim seniorzy mogą bezpłatnie skorzystać z wypożyczalni sprzętu pierwszej potrzeby, ale również otrzymać pulsoksymetry do pomiaru pulsu i wysycenia krwi tlenem tak zwanej saturacji, stanowiące nieodzowny sprzęt w okresie epidemii, jak również środki ochrony indywidualnej w postaci maseczek ochronnych, płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni. Osobom zainteresowanym przekazywane są również „Karty życia” zawierające niezbędne informacje o stanie zdrowia danej osoby, przyjmowanych lekach czy kontakcie do lekarza rodzinnego - niezbędne w momencie udzielania pomocy osobom samotnym przez służby ratunkowe. Seniorom przekazywane są również „Przyciski SOS”, czyli tak zwane systemy przywoławcze, które umożliwiają szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia jedynie przez naciśnięcie jednego przycisku.

Zachęcamy również seniorów do korzystania z usług opiekuńczych i asystenckich skierowanych do osób, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób. Wszystkich mieszkańców pragniemy wyczulić na potrzeby osób starszych i zgłaszania ich trudnych sytuacji pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pod numerem: 44 726 67 44 lub 690 428 134.

 
Fot. Dariusz KwapisiewiczTa strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij