Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Matematyka da się lubić

     Kto by przypuszczał, że zajęcia z matematyki mogą być dla dzieci tak fascynujące… a jednak.  Z inicjatywy matematyków: pani  Agnieszki Słotwińskiej  i pani Agaty Tkaczyk w Zespole Szkół nr 8 zostały zorganizowane warsztaty matematyczne pod hasłem „Matematyka da się lubić”

Poprowadzili je przedstawiciele Stowarzyszenia Fascynatów Matematyki działającego przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego, któremu  przewodniczą: dr hab. Antoni Pierzchalski,  prof. nadzw. Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr. Renata Wiertelak.

Myślą przewodnią zajęć dla klas czwartych była tabliczka mnożenia. Różnorodność form wykorzystanych do przedstawienia i utrwalenia  tego zagadnienia bardzo zafascynowała dzieci. Przechodziły przez kolejne stanowiska: od skakania na skakance do malowania, a wszystko zostało powiązane z mnożeniem.  W rywalizacji został wyłoniony mistrz tabliczki mnożenia -  Filip  Palimąka z kl. IVa.

Klasy piąte i szóste zajmowały się szyfrowaniem. Po krótkim omówieniu metody szyfrowania liter przez prowadzącego, uczniowie musieli złamać kod kłódki, aby dostać się do wnętrza pudełka. Tam czekały kolejne zadania i kolejne łamanie kodów. Wszyscy dobrze się bawili i znakomicie rozszyfrowali łamigłówki. Nagrodą był słodki upominek.

Na gimnazjalistów  czekały bardziej ambitne zagadnienia. Uczniowie zajmowali się  grafami. Poznali podstawowe treści dotyczące tego zagadnienia, a następnie zajęli się jakże ważną tematyką mostów królewieckich. Problem, nad którym rzekomo głowili się mieszkańcy Królewca, a który rozwiązał w XVIII wieku Leonhard Euler bardzo wciągnął gimnazjalistów.

To były bardzo udane zajęcia,  czas twórczy a przede wszystkim wnoszący powiew świeżości w jakże trudną dziedzinę jaką jest matematyka. Oby to była iskra nadziei padająca na stwierdzenie, że matematyka da się lubić.

Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij