Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Mistrzostwa Świata Juniorów w Łyżwiarstwie Szybkim już w ten weekend

Około 130 zawodników z 22 krajów, a wśród nich dziesięciu reprezentantów Polski, weźmie udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Łyżwiarstwie Szybkim, które 21-23 lutego odbędą się w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim. Wstęp na trybuny jest wolny.


mistrzostwa świata juniorów w łyżwiarstwie szybki luty 2020


Ceremonię otwarcia mistrzostw zaplanowano w piątek (21 lutego) o godz. 10.25. O godz. 11 rozpocznie się rywalizacja na dystansach 500 i 1500 metrów kobiet oraz mężczyzn. Dzień później (również od godz. 11) zawodnicy ścigać się będą na dystansach 1000 oraz 3000 metrów (kobiety) i 5000 metrów (mężczyźni). Ostatniego dnia (w niedzielę, od godz. 13) zaplanowano biegi drużynowe, drużynowe sprinty oraz biegi ze startu masowego.

– Niezmiernie cieszymy się, że po raz kolejny mamy szansę zorganizować dużą imprezę rangi mistrzostw świata. To tylko potwierdza, że Międzynarodowa Unia Łyżwiarska docenia nasze zdolności organizacyjne zawodów Pucharu Świata, które odbywają się w Tomaszowie Mazowieckim – mówi Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

Skład polskiej reprezentacji tworzy pięć zawodniczek: Martyna Baran, Kaja Gajewska, Martyna Dobrowolska, Natalia Jabrzyk i Daria Kopacz oraz pięciu zawodników: Mikołaj Jabłoński, Michał Kopacz, Piotr Nałęcki, Szymon Wojtakowski i Jakub Zakrzewski.

– Liderami naszej ekipy są Natalia Jabrzyk i Szymon Wojtakowski. Szymon jest wprawdzie wiekowo młodzikiem, ale doskonale radzi sobie i wygrywa ze starszymi zawodnikami. Oni z pewnością mają szansę na dobre wyniki. Najważniejsze jednak jest to, że będą mieli okazję występu na takiej dużej imprezie. To dla nich dopiero wstęp do prawdziwego ścigania – dodaje Niedźwiedzki.

Trenerzy polskich zawodników, liderów kadry juniorów, chwalą swoich podopiecznych.

– Szymon jest bardzo zawzięty. Jeżeli postawi sobie jakiś cel, to dąży do niego. Z pewnością ma potencjał, aby niedługo dorównać najlepszym polskim łyżwiarzom, choć w tym roku skończy dopiero 15 lat. Jest nastawiony na bicie kolejnych rekordów Polski młodzików, zwłaszcza na 1000 metrów. W tym sezonie poprawił już rekord na 500 m i w wieloboju sprinterskim. Ma realne  szanse, aby w Tomaszowie poprawić rekordy na 500 i 1500 m – mówi o Szymonie Wojtakowskim Roland Cieślak.

Szansę na wielką karierę ma także Natalia Jabrzyk. – Prowadzę ją od kilku lat, pracując bezpośrednio przez cały rok. Na pewno jest kandydatką na bardzo dobrą zawodniczkę. W przyszłości stać ją na udział w igrzyskach olimpijskich. Prawdopodobnie od przyszłego sezonu dołączy do kadry seniorek – mówi trener Wiesław Kmiecik.

W sumie do Tomaszowa Mazowieckiego przyjedzie 68 zawodniczek i 66 zawodników reprezentujących Austrię, Belgię, Białoruś, Kanadę, Czechy, Danię, Hiszpanię, Estonię, Finlandię, Irlandię, Wielką Brytanię, Niemcy, Włochy, Japonię, Kazachstan, Koreę Płd., Holandię, Norwegię, Polskę, Rumunię, Rosję i Stany Zjednoczone. Najbardziej utytułowaną zawodniczką, która pokaże się w Arenie Lodowej, będzie Holenderka Femke Kok, złota medalistka w drużynowym sprincie niedawnych Mistrzostw Świata na dystansach seniorów w Salt Lake City i rekordzistka świata juniorek na dystansie 500 metrów. Przed rokiem na juniorskich mistrzostwach globu we włoskim Baselga di Pine Holenderka zdobyła dwa złote i dwa srebrne medale. Polska ekipa w tamtej imprezie wywalczyła dwa srebrne i dwa brązowe krążki – wszystkie padły łupem Karoliny Bosiek, dziś reprezentantki Polski w Pucharze Świata i na wszystkie najważniejsze seniorskie imprezy.

Mistrzostwa Świata juniorów w Tomaszowie Mazowieckim zakończą się w niedzielę.

Program

Piątek, 21 lutego (godz. 11-16)
500 m kobiet i mężczyzn
1500 m kobiet i mężczyzn

Sobota, 22 lutego (11-16)
1000 m kobiet i mężczyzn
3000 m kobiet
5000 m mężczyzn

Niedziela, 23 lutego (13-16)
Bieg drużynowy kobiet i mężczyzn
Sprint drużynowy kobiet i mężczyzn
Bieg ze startu wspólnego kobiet i mężczyzn

Skład reprezentacji Polski

Kobiety
Martyna Baran (500, 1000, 1500, 3000 m, bieg drużynowy, sprint drużynowy)
Marta Dobrowolska (500, 3000 m)
Kaja Gajewska (500, 1000, 1500, 3000 m, bieg ze startu wspólnego, bieg drużynowy, sprint drużynowy)
Natalia Jabrzyk (500, 1000, 1500, 3000 m, bieg ze startu wspólnego, bieg drużynowy, sprint drużynowy)
Maja Płończyk (500, 1000, 1500 m)

Mężczyźni
Mikołaj Jabłoński (500, 1000, 1500 m, bieg drużynowy)
Michał Kopacz (500 m, bieg ze startu wspólnego, sprint drużynowy)
Piotr Nałęcki (500, 1000, 1500 m, bieg drużynowy)
Szymon Wojtakowski (500, 1000, 1500 m, bieg ze startu wspólnego, bieg drużynowy, sprint drużynowy)
Jakub Zakrzewski (500 m, sprint drużynowy)

Organizację Mistrzostw Świata Juniorów w Łyżwiarstwie Szybkim wspiera PGE Polska Grupa Energetyczna SA. Wstęp na zawody jest wolny.

Źródło: Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij