Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Odwiert geotermalny w Tomaszowie Mazowieckim. Trwają prace przygotowawcze

Przedsiębiorstwo Budowy Kopaln PeBeKa S.A. rozpoczęło prace przygotowawcze polegające na zniwelowaniu i utwardzeniu terenu przed wykonaniem próbnego odwiertu geotermalnego w pobliżu Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim. Miasto pozyskało 100 proc. dofinansowanie na realizację tej inwestycji.

FOTO

W pierwszym etapie Przedsiębiorstwo Budowy Kopaln PeBeKa S.A. – wykonawca inwestycji – dokona utwardzenia terenu wiertni na tomaszowskich Błoniach, w pobliżu Areny Lodowej.  Następnie odbędzie się montaż urządzenia wiertniczego i rozpoczęcie wiercenia próbnego odwiertu o głębokości około 2 km. W trakcie prowadzonych prac wiertniczych wykonane zostaną badania hydrogeologiczne, dzięki którym poznamy temperaturę wody, wydajność źródła i mineralizację.


Geotermia jest szansą dla Tomaszowa Mazowieckiego na osiągnięcie samowystarczalności energetycznej. Uzyskane ciepło będzie mogło być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej do której podłączone są zarówno obiekty użyteczności publicznej jaki i budynki mieszkalne. Inwestycja jest szansą na poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Być może woda zostanie również przeznaczana do celów rekreacyjnych i zdrowotnych.

FOTO

W listopadzie 2018 roku prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko podpisał umowę z wykonawcą prac. Do magistratu wpłynęły trzy oferty, a najkorzystniejszą złożyło Przedsiębiorstwo Budowy Kopaln PeBeKa S.A., które jest częścią Grupy KGHM Polska Miedź S.A. Umowa opiewa na kwotę 15 238 790 zł.


Tomaszów Mazowiecki nie dołoży ani złotówki do próbnego odwiertu geotermalnego. Miasto pozyskało 100 proc. dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FOTO


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij