Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Tomaszowie Mazowieckim. Wystąpi Golec uOrkiestra

Finał Mini Mundialu, zawody sportowe z Idą Nowakowską, koncert Golec uOrkiestra i wiele, wiele innych atrakcji dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta, rodziców i pedagogów przygotowano w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, które w tym roku odbędą się w Tomaszowie Mazowieckim. Do naszego miasta przyjedzie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

 

W rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka - 20 listopada 1989 r. – co roku w Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Rzecznik Praw Dziecka organizuje w tym okresie uroczyste obchody tego święta prawa, zapraszając do współpracy miasta w całej Polsce. W tym roku impreza odbędzie się w Tomaszowie Mazowieckim.

Polska ma największe na świecie zasługi w tworzeniu praw chroniących dobro dzieci. To właśnie my, Polacy, wnieśliśmy największy wkład w stworzenie światowego systemu ochrony praw dziecka. Inicjatorami i współtwórcami Konwencji o Prawach Dziecka byli prawnicy z Państwowej Akademii Nauk. Konwencja jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka – przyjęły ją prawie wszystkie państwa na świecie.

Wśród gości honorowych tegorocznych obchodów znajdą się osoby, których poświęcenie w pracy na rzecz dzieci zostanie uhonorowane podczas uroczystej gali finałowej wręczeniem przez Rzecznika Praw Dziecka Honorowych Odznak za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

 Odznaka to polskie odznaczenie resortowe ustanowione 15 lutego 2013 r. rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej. Jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka. Na honorowej odznace wokół wizerunku Janusza Korczaka jest napis Infantis Dignitatis Defensori – Obrońcy godności dzieci.

Obchody rozpoczną się 17 listopada od spotkań Rzecznika Praw Dziecka i psychologów z Dziecięcego Telefonu Zaufania z uczniami tomaszowskich szkół prowadzonych przez miasto. Odbędą się również otwarte konsultacje dla mieszkańców z prawnikami Biura Rzecznika Praw Dziecka oraz konferencja naukowa.

18 listopada w Arenie Lodowej będzie można wziąć udział w specjalnej ślizgawce z niespodzianką.

Na 19 listopada zaplanowana jest Gala Finałowa, również w Arenie Lodowej. Odsłonięta zostanie także tablica pamiątkowa. Do południa rozegrany zostanie finał Mini Mundialu – o puchar Rzecznika i Prezydenta Miasta rywalizować będą zawodnicy – uczniowie szkół podstawowych. Wieczorem zostaną wręczone odznaki Rzecznika Praw Dziecka oraz nagrody dla zwycięzców konkursów, a całe wydarzenie zakończy koncert zespołu Golec uOrkiestra.

Galę poprowadzi Ida Nowakowska. Bezpłatne wejściówki na galę i koncert będzie można odebrać w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij