Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii

Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim wychodzi z pomocą do przedsiębiorców z terenu miasta. W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa i wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, który dotyka w szczególny sposób osoby prowadzące działalność gospodarczą, miasto proponuje szereg rozwiązań, które są dostępne w obecnym stanie prawnym.  Przedsiębiorcy, którzy znajdą się w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii, będą mogli liczyć na pomoc, jeżeli chodzi o obciążenia związane z lokalnymi podatkami i opłatami. Pozostali podatnicy, którym pogarszająca się z powodu epidemii sytuacja finansowa nie pozwoli na bieżące regulowanie należności podatkowych, również będą mogli ubiegać się o ulgi.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc przedsiębiorcom z Tomaszowa Mazowieckiego, w ramach naszych możliwości prawnych - mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. - Wiąże się to niestety z  wieloma trudnymi decyzjami, pomoc oznacza zmniejszenie wpływów do budżetu, a to na pewno będzie skutkowało zmniejszeniem do minimum wydatków miasta. Czeka nas trudny czas, oszczędności, bo najważniejsze w tej chwili są podstawowe potrzeby mieszkańców i  pomoc przedsiębiorcom w tej ciężkiej dla nich sytuacji. Tak jak stanowią oni o sile państwa, tak stanowią też o sile miasta. Apeluję też do wszystkich o ostrożność i odpowiedzialność, od naszego zachowania będzie w ogromnej mierze zależeć to, jak długo będziemy z tymi problemami się zmagać - dodaje.

Ulgi podatkowe

W ramach swoich uprawnień, w trybie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, z uwagi na ważny interes podatnika lub interes publiczny, Prezydent Miasta na wniosek podatnika, może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych w postaci umarzania, odraczania terminu płatności lub rozkładania na raty należności z tytułu podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego, podatku od środków transportowych. Niezależnie od tego, analizowana jest obecnie forma uchwały, która dopuszczałaby zwolnienie od podatku od nieruchomości.

Ulgi w opłatach

Prezydent Miasta, na podstawie wcześniej podjętej przez Radę Miejską Tomaszowa Mazowieckiego uchwały (Uchwała Nr V/25/2010 Rady Miejskiej Tomaszowa Maz. z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Miasto Tomaszów Mazowiecki oraz jednostkom organizacyjnym podlegającym gminie) ma również uprawnienia do udzielania ulg w spłacie należności cywilnoprawnych (wieczyste użytkowanie, dzierżawa, czynsze najmu).

Rozważamy również aneksowanie umów dzierżaw.
 
W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą ulgi w opłatach podatków i opłat będą rozpatrywane indywidualnie na podstawie złożonych wniosków, zgodnie z  obowiązującymi przepisami i po wykazaniu, że ograniczenia wprowadzone na terenie kraju  w związku z koronawirusem generują straty i zagrażają dalszej działalności firmy.
 
Jednocześnie informujemy, że rząd przygotowuje pakiet pomocowy zwany „tarczą antykryzysową”, który będzie wspomagać polskich przedsiębiorców, zmagających się z efektami epidemii koronawirusa w Polsce. Projekt ustawy wprowadzającej ten pakiet jest w końcowej fazie opracowywania, a sama ustawa ma być uchwalona w ciągu kilku dni (jak wynika z informacji zamieszczanej na stronie www.gov.pl).
 
 WAŻNE

W sprawie ulg w podatkach i opłatach lokalnych:     44 726 25 94,      44 726 25 51

W sprawie ulg  dot. wieczystego użytkowania i dzierżaw   44 724 23 11 wew. 644 lub 646

W sprawie dzierżaw i rezerwacji na Targowisku Miejskim      44 710 57 42
 
Jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji – jeżeli numer będzie zajęty, prosimy o cierpliwość lub kontakt e-mailowy – na wszystkie zapytania odpowiemy.
 
 
 
 
 


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij