Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Profilaktyka nowotworów głowy i szyi w Urzędzie Miasta

Rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. O działaniach w ramach tej akcji mówili dziś (21 września 2020 r.) podczas konferencji prasowej: Paweł Paczkowski prezes Zarządu NU-MED, prezydent Tomaszowa Marcin Witko, dr Michał Spych dyrektor ds. medycznych tomaszowskiej onkologii. Trwająca pandemia spowodowała niepokojące tendencje w profilaktyce i diagnostyce nowotworów. Przedstawiciele placówki oraz prezydent apelowali o niebagatelizowanie objawów i zaangażowanie lekarzy pierwszego kontaktu w akcję profilaktyczną i diagnostykę.

W ramach akcji profilaktycznej prowadzonej przez Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim od 2017 roku oprócz badań, prowadzona jest aktywnie kampania informacyjna, szczególnie w Tygodniu Europejskim.  

W akcje włączył się Urząd Miasta, informacyjne stoisko profilaktyczne stanie w hallu, w głównym budynku (ul. POW 10/14), w czwartek, 24 września w godz. 10:00-13:00. Akcja będzie się odbywać w rygorze sanitarnym.

- Rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Do tej pory, przez te lata, przebadaliśmy 6 tys. pacjentów. To sukces ale i bardzo ważna informacja dla mieszkańców naszych powiatów, że po pierwsze możemy szybko poprzez profilaktykę pacjenta zdiagnozować, a po drugie możemy bardzo szybko go też leczyć – mówił  Paweł Paczkowski prezes Zarządu NU-MED.

- Widzimy niepokojącą tendencję – dodał podczas konferencji rzecznik prasowy NU-MED, Jacek Stępnicki. - Trudniej zachęcić pacjentów do bezpłatnych badań profilaktycznych, istnieje obawa przed wizytą w szpitalu. Pacjenci, którzy zgłaszają się do naszej poradni onkologicznej, często mają nowotwór w znacznym stopniu rozwoju. Przed epidemią liczba takich pacjentów malała, od wiosny wyraźnie rośnie – dodał.  – Jest to czas pandemii i bardzo ważny jest przekaz, że onkologia działa cały czas, nie zamknęliśmy drzwi. Działamy w pełnym reżimie sanitarnym. Profilaktyka jest ważna, bo stwarza możliwość wykrycia zmian we wczesnym stadium. (…) Im szybciej wykryjemy chorobę, tym ta szansa na wyleczenie jest większa - mówił natomiast dr Michał Spych dyrektor ds. medycznych tomaszowskiej onkologii.

- Dochodzą do mnie głosy, że społeczeństwo, a w tym mieszkańcy naszego miasta, regionu, w obawie przez zarażeniem się wirusem bagatelizują często objawy niebezpieczne, niepokojące – mówił podczas konferencji prezydent Marcin Witko. - Rak to nie jest wyrok, ale żeby tak było, potrzebna jest wczesna diagnostyka, a przed nią profilaktyka. Dziękuję wszystkim podmiotom medycznym, które prowadzą działalność profilaktyczną. Chciałbym też zaapelować, drodzy Państwo, nie bójcie się. Covid-19 jest niebezpieczną chorobą, ale przy zachowaniu ostrożności można z tym żyć. Przychodźcie, diagnozujcie się, jeżeli macie jakieś niepokojące sygnały, idźcie do sowich lekarzy pierwszego kontaktu. Apel też kieruje do lekarzy rodzinnych, aby wspierali w tej wczesnej diagnostyce pacjentów – dodał prezydent.

Nowotwory głowy i szyi stanowią siódmą co do częstości występowania grupę nowotworów złośliwych na świecie. W ostatnich latach coraz częściej raki te rozpoznaje się u osób młodych. Wczesne rozpoznanie jest podstawą skutecznego leczenia nowotworów głowy i szyi.   

- długotrwała chrypka

- częsty ból gardła

- problemy z połykaniem

- niedrożność nosa

- owrzodzenie jamy ustnej

- guz na szyi

Te objawy powinny skłonić do zainteresowania się programem profilaktycznym. Więcej informacji na www.profilaktygis.pl

Rejestracja telefoniczna w godzinach 8-16 pod numerami: 790 223 981 i 515 491 232

 

 


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij