Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Seniorom na zdrowie

Około 150-osobowa grupa tomaszowian w wieku 50+ wzięła udział w projekcie pn. „Podleśna Przystań Zdrowia dla Seniora”, który od marca do października 2019 roku realizowany był w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych przy ul. Jana Pawła II. Zadanie zostało zgłoszone w 4. edycji Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego w ramach projektów społecznych. Jego całkowity koszt wyniósł 69 444 zł.


podleśna przystań


Celem projektu „Podleśna Przystań Zdrowia dla Seniora” była aktywizacja starszych mieszkańców miasta, utrzymanie ich sprawności fizycznej, zaspokojenie potrzeb zdrowotnych, a także ich integracja.

Seniorzy mogli m.in. skorzystać z indywidualnych konsultacji medycznych, których udzielali lekarze rehabilitacji, dzięki czemu każdemu z nich zostały dobrane odpowiednie zabiegi z zakresu kinezyterapii, hydroterapii oraz fizykoterapii. Były one wykonywane przez pracowników ORDN-u.  Ponadto każdy senior miał zrobione indywidualne specjalistyczne badanie densytometryczne, sprawdzające gęstość kości.

Uczestnicy projektu mieli też spotkania wykładowo-warsztatowe z psychologiem, fizjoterapeutą, dietetykiem, farmaceutą, kosmetologiem i podologiem. W ich trakcie ćwiczyli pamięć, spostrzegawczość, koncentrację, dowiedzieli się, jak w praktyce walczyć z bólem mięśni czy stawów, w jaki sposób styl życia wpływa na występowanie chorób cywilizacyjnych oraz jakich dokonać zmian w sposobie odżywiania, aby zapobiec ich występowaniu, omawiali zagadnienia dotyczące preparatów witaminowych, suplementów i leków, poznali podstawy kosmetologii oraz problemy, z jakimi można zgłaszać się do podologa.

Projekt obejmował także cykl zajęć edukacyjnych z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej zakończonych pokazem technik ratownictwa wodnego, jak również zajęcia ruchowe: w wodzie, pilates oraz nordic walking.

Finałowym punktem projektu było ognisko integracyjne. W spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście – władze miasta, wykładowcy, pracownicy ORDN i seniorzy. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale.

 

 

Fot. Dariusz Kwapisiewicz


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij