Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Setna rocznica urodzin Jana Pawła II – symboliczne świętowanie

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Jana Pawła II. Z tej okazji w Tomaszowie Mazowieckim nie zabraknie symbolicznych akcentów upamiętniających to wydarzenie. W poniedziałek, 18 maja, od samego rana na pl. Kościuszki każdy będzie mógł postawić symboliczny znicz w przygotowanym do tego miejscu. Będzie również dostępna wystawa. Władze miasta w ciągu dnia złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą pontyfikat JP II oraz pod pomnikiem JP II w parafii św. Antoniego.

 

Pracownicy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta z kwiatów ułożą napis JP II, wokół niego narysowane zostanie serce, w którym będzie można postawić znicz. Od 18 do końca maja na placu przy fontannach będzie można również oglądać wystawę  „Karol Wojtyła. Narodziny” przygotowaną przez Miejskie Centrum Kultury.

Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Karola Wojtyły. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje Karola z czasów studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody milenium chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty ekspozycji, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Na przełomie lipca i sierpnia Muzeum im. A. hr. Ostrowskiego w Tomaszowie udostępni wystawę z Muzeum Lalek. Została ona opracowana w konwencji „światło i dźwięk” i poświęcona jest Janowi Pawłowi II. Kolejne sceny pokazują etapy jego życia, począwszy od lat dziecięcych, poprzez Niegowić, Kraków, Watykan, zamach, a skończywszy na jego następcy Benedykcie XVI.

W scenach obok papieża Polaka pojawiają się jego rodzice, kardynałowie Stanisław Dziwisz i  Franciszek Macharski oraz dostojnicy watykańscy. Oglądaniu kolejnych scen towarzyszy głos Ojca Świętego i znane pieśni, które towarzyszyły jego pielgrzymkom do Polski.

 Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij