Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2021-08-23

Skansen militarnie

Blisko tysiąc osób odwiedziło w niedzielę, 15 sierpnia Skansen Rzeki Pilicy. Gości przyciągnęły nie tylko unikatowe obiekty i eksponaty zgromadzone w placówce, ale także przygotowane specjalnie na ten dzień wydarzenie pn. „Pancerni w Skansenie”. Dodatkową atrakcją była obecność przedstawicieli Stowarzyszenia „Klub Pancernych” z Żagania w mundurach czołgistów.

Temat pikniku nawiązywał luźno do przypadającej w tym roku 55. rocznicy pierwszej emisji serialu pt. „Czterej pancerni i pies”. Głównym punktem programu były pokazy jazdy słynnego czołgu T-34-85, który Skansen Rzeki Pilicy otrzymał w depozyt z Muzeum Wojska Polskiego i stanowi obecnie jedną z jego najciekawszych atrakcji w dziale militariów. Od wielu lat o stan techniczny pojazdu pomagają dbać członkowie Stowarzyszenia „Klub Pancernych”. Nie mogło więc zabraknąć ich również podczas ostatniego wydarzenia. Panowie nie tylko prowadzili pokazy jazdy czołgu, ale też udzielali chętnym (a było ich niemało) wyczerpujących informacji na jego temat – od historii po parametry techniczne. Opowiadali też ciekawostki związane z serialem i jego powstawaniem.

ludzie w skansenie rzeki pilicy

Zwiedzający tego dnia tomaszowską atrakcję turystyczną mieli możliwość zobaczenia odnowionej i uzupełnionej o nowe zdjęcia i informacje tablicy pokazującej miejsca nad Pilicą, gdzie były nagrywane niektóre odcinki serialu "Czterej pancerni i pies". Są wśród nich m.in. Tomaszów Mazowiecki, małe groty nagórzyckie, a także leżące w powiecie tomaszowskim Sangrodz (gm. Ujazd) i Inowłódz. Bardzo wielu tomaszowian dzieliło się z „pancernymi” swoimi wspomnieniami z tego okresu.

Obok tablicy prezentowana była wystawa z pamiątkami związanymi z serialem, pochodzącymi ze zbiorów Stowarzyszenia „Klub Pancernych” oraz zasobów skansenu. Zobaczyć można było m.in.: różnego rodzaju odznaki, płyty winylowe, pamiętniki i kroniki z wycinkami z gazet, modele czołgu T-34, fotosy czy figurki pancernych.

Chętni mogli wziąć udział w konkursie historycznym i sprawdzić swoją wiedzę na temat obiektów militarnych znajdujących się w Skansenie Rzeki Pilicy i wydarzeń związanych z walkami o Tomaszów Mazowiecki we wrześniu 1939 roku. Po prawidłowym uzupełnieniu testu uczestnicy mogli wybrać sobie nagrodę. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pamiątkowe monety, które można samodzielnie wybić w skansenie, ale także oryginalne maski przeciwgazowe i książki historyczne dotyczące naszego regionu.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa plenerowa pt. „Działania wojenne we wrześniu 1939 r. w Tomaszowie Maz. i okolicach" zorganizowana z okazji zbliżającej się kolejnej rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Ekspozycja przybliżyła zainteresowanym fakty związane z walkami o nasze miasto oraz okoliczności śmierci płk. Hojnowskiego.

 

 

 

 

Źródło: Miejskie Centrum Kultury

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij