Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Świętowaliśmy setne urodziny św. Jana Pawła II

Uczestnictwem we mszach świętych, składaniem kwiatów i zapalaniem zniczy w miejscach upamiętniających pontyfikat papieża Polaka oraz w centrum miasta w poniedziałek, 18 maja tomaszowianie uczcili przypadającą w tym roku setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Nie zabrakło też innych inicjatyw przygotowanych m.in. przez szkoły. Ze względu na pandemię koronawirusa obchody miały charakter symboliczny.

 

W centrum miasta ‒ na pl. Tadeusza Kościuszki ‒ stanęła okolicznościowa wystawa przygotowana przez Miejskie Centrum Kultury opowiadająca o życiu Karola Wojtyły, którego cały świat poznał jako biskupa Rzymu, papieża Jana Pawła II. Obok ekspozycji pracownicy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta przygotowali napis JP II ułożony z kwiatów i wpisany w narysowane na płycie placu serce. Jego kontury wyznaczyły miejsce, w którym każdy chętny mieszkaniec miasta mógł postawić zapalony znicz.

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko i przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kuchta złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą  pontyfikat papieża Polaka (honorowego obywatela Tomaszowa Mazowieckiego) w Urzędzie Miasta oraz pod pomnikiem Jana Pawła II przy sanktuarium św. Antoniego, natomiast wiceprezydent Izabela Śliwińska w kościele NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego.

Na portalu miasta „Kocham Tomaszów” na Facebooku zamieszczony został teledysk z ulubioną piosenką Karola Wojtyły ‒ „Barką” ‒ w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Tomaszowa Mazowieckiego.


 


W obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II włączyły się też tomaszowskiego szkoły, m.in. Szkoła Podstawowa nr 12, której patronem jest papież Polak. Społeczność szkolna miała okazję uczestniczenia we mszy świętej online, a dla uczniów przygotowano konkursy: plastyczno-literacki i plastyczny „Pocztówka do nieba”, informatyczny „100. rocznica urodzin Jana Pawła II”, na zdrowe „Papieskie śniadanie” oraz wiedzy o Janie Pawle II. Na chętnych czekał  escape room z zagadkami i łamigłówkami  związanymi z patronem dostępny online.

Ponadto chętni mogli przesłać swój wpis do Księgi Pamiątkowej lub zredagować osobiste podziękowanie skierowane do Jana Pawła II.

Z kolei uczniowie wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 7 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przygotowali dla Ojca Świętego laurki, obrazki, filmik i piosenkę.

Dodatkowo na przełomie lipca i sierpnia Muzeum im. A. hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim udostępni wystawę „Habemus Papam” ze zbiorów  Muzeum Lalek w Pilź. Została ona opracowana w konwencji „światło i dźwięk” i poświęcona jest Janowi Pawłowi II. Kolejne sceny pokazują etapy jego życia, począwszy od lat dziecięcych, poprzez Niegowić, Kraków, Watykan, zamach, a skończywszy na jego następcy Benedykcie XVI.


Poniżej filmik poświęcony Janowi Pawłowi II przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 7.
Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij