Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Tomaszów Mazowiecki w blasku Nocy Muzeów

Setki gości odwiedziło Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego, Skansen Rzeki Pilicy i Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie” w tegoroczną Noc Muzeów. Tradycyjnemu zwiedzaniu ekspozycji stałych towarzyszyło wiele  dodatkowych atrakcji. W tegoroczną edycję Nocy Muzeów włączyła się również Galeria Tomaszów.

FOTO

Wydarzenie odbyło się 13 maja. Dużym zainteresowaniem cieszyło się uroczyste otwarcie ogólnopolskiej wystawy pt. „100 -lecie Ligi Morskiej i Rzecznej w Polsce. 90-lecie LMiR w Tomaszowie Mazowieckim”. Krótki referat na  temat historii żeglarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem akcentów marynarskich naszego miasta, wygłosił Wojciech Małagocki, historyk, żeglarz, opiekun Koła LMiR przy I LO w Tomaszowie Maz.  Zgodnie ze skansenową tradycją otwarcie wystawy przypieczętowało uderzenie w dzwon pochodzący z ORP „Pilica”, na którym tym razem wybito tzw. szklanki czyli godziny wacht.

Otwarcie wystawy uświetnił mini – recital piosenek związanych z tematyką wodną w wykonaniu Chóru Miejskiego Artis Gaudium pod kierownictwem Katarzyny Borowskiej. Z wielkim profesjonalizmem zaprezentowanych zostało wiele znanych szlagierów z dawnych lat,  w tym: ”Oj, żeglujże żeglarzu”, „Hej bystra woda” czy „Ach jak przyjemnie”.

Przed publicznością wystąpił także amatorski zespół „Żołnierze Neptuna”, w skład którego wchodzą głównie uczniowie z I LO w Tomaszowie Maz. Młodzi adepci piosenki szantowej wzbudzili duży entuzjazm poparty oklaskami prezentując takie klasyki jak chociażby: „Kubryk” czy „Gdzie ta keja”.

W plenerze przed budynkiem świetlicy zaprezentowana została część kolekcji zabytkowych drewnianych kajaków będących w  posiadaniu Skansenu, które w tym roku wzbogaciły zbiory  placówki. Kajakom towarzyszyła wystawa plenerowa pt. „Tomaszowskie Bractwa Wiosła”, poświęcona tradycjom wioślarskim w naszym mieście w dwudziestoleciu międzywojennym.

Wyjątkową atrakcją dla miłośników militariów, oprócz unikatowych pojazdów i kolekcji uzbrojenia pokazywanych na wystawach stałych, była prezentacja w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Batalion Tomaszów – sekcji niemieckiej. Goście chętnie robili sobie z nimi zdjęcia, oglądali broń i przymierzali hełmy.

Jak co roku do Skansenu zawitało Stowarzyszenie Pojazdów Zabytkowych Weteran ze swoimi wyjątkowymi, pięknie utrzymanymi pojazdami które mają już swoich wiernych fanów. Dodatkowo można było zobaczyć prezentację klasy o specjalizacji pożarniczej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tomaszowie Maz. Zrzucanie piłki z pachołków przy pomocy armatki wodnej było nie lada atrakcją dla najmłodszych uczestników Nocy Muzeów.

W blasku księżycowej nocy bardzo atrakcyjnie prezentowały się skansenowe drewniane budynki, którym uroku dodawała iluminacja specjalnie przygotowana na ten wieczór. Szczególny zachwyt budziła pięknie zdobiona i oświetlona „stacyjka z bajki”.

W Podziemnej Trasie Turystycznej „Groty Nagórzyckie” tegoroczna Noc Muzeów rozpoczęła się od uroczystego wernisażu prac malarskich Marii Zygmunt „Mamy Sławka”. Jak stwierdziła Autorka malowanie pejzaży, ludzi czy zwierząt jest dla niej zarówno przyjemnością jak i też oderwaniem się od trudów dnia codziennego. Po obejrzeniu wystawy i filmu „Historia piaskiem sypana” goście udawali się do podziemnych czeluści gdzie czekał już na nich legendarny lokator Grot Nagórzyckich czyli sam Zbój Madej.  W odpowiednim przebraniu i pełnym „uzbrojeniu” wprowadzał on zwiedzających w nastrój opowiadając historię zbójeckiego życia.

Najpiękniej Groty Nagórzyckie prezentowały się po zapadnięciu zmierzchu gdy dzięki iluminacji skarpa zajaśniała pełnym blaskiem.

Ciekawie było również w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego. Placówka przygotowała szereg atrakcji, m.in. prezentację niemieckiego transportera opancerzonego półgąsienicowego SdKfz 250d, koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Wrońskiego,  otwarcie wystawy „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.” i prezentacja filmu zrealizowanego przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Film i wystawa zostały zrealizowane przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim w ramach jednego z  projektów edukacyjnych przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, a także przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”. Zdjęcia do filmu kręcone były w  Tomaszowie Mazowieckim, natomiast jego scenariusz powstał w oparciu o  materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, które znalazły się również na wystawie.

Stoisko promocyjne archiwum miało formę prezentacji historyczno-militarnej kolekcji militariów, z których część wykorzystywana była w charakterze rekwizytów podczas kręcenia filmu. Przedmioty te pochodzą z prywatnej kolekcji dyrektora archiwum dr. Tomasza Matuszaka.

W Galerii Tomaszów miały miejsce dwie wystawy. Pierwsza dotyczyła fotografii dawnego Tomaszowa – parking, a druga 90-lecia muzeum. W ramach atrakcji odbyła się m.in. noc zakupów.

Łącznie tomaszowskie placówki odwiedziło w tę wyjątkową noc ponad półtora tysiąca gości.

W trakcie Nocy Muzeów 2017 uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnego transportu autobusami MZK na trasie Muzeum – Galeria Tomaszów – Trasa Podziemna Turystyczna „Groty Nagórzyckie” – Skansen Rzeki Pilicy – Muzeum.

Źródło: Miejskie Centrum Kultury, Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij