Tomaszowscy panczeniści przywieźli medale z Helsinek

Zawodnicy KS Pilica Tomaszów Mazowiecki wzięli udział w zawodach Pucharu Świata Juniorów, który odbył się w Helsinkach. Karolina Gąsecka wywalczyła brązowy medal na 3000 metrów, a drużyna sprinterska w składzie Natalia Jabrzyk, Olga Kaczmarek i Gąsecka zajęła drugie miejsce.

FOTO

26 i 27 stycznia w Helsinkach odbył się Puchar Świata Juniorów w łyżwiarstwie szybkim. Jak poinformował Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego, podczas pierwszego dnia rywalizacji biało-czerwoni wywalczyli dwa medale – Karolina Gąsecka indywidualnie na 3000 metrów była trzecia, a drużyna sprinterska dziewcząt zajęła drugie miejsce.

Dobrą passę zapoczątkowała Karolina Gąsecka, która rywalizację na 3000 metrów ukończyła w czasie 4:37,261. Szybsze od Polki na tym dystansie były jedynie Yuhan Ma z Chin i Paulien Verhaar z Holandii, dzięki czemu Gąsecka wywalczyła brązowy medal.

Srebro zdobyła drużyna sprinterska w składzie: Karolina Gąsecka, Natalia Jabrzyk, Olga Kaczmarek. Dziewczyny zakończyły bieg w czasie 1:37,120. Złote medale zdobyły Holenderki, a brązowe – Rosjanki, które przegrały z Polkami o 0,18 sekundy.

Nieźle radzili sobie także pozostali reprezentanci Polski w biegach indywidualnych. W rywalizacji na 1000 metrów dziewcząt Natalia Jabrzyk (1:26,994) była 16., Martyna Baran (1:28,290) 23., a Olga Kaczmarek (1:28,874) 26.

W zawodach chłopców Jakub Piotrowski zajął 15. miejsce na 1000 (czas 1:17,740) i 10. miejsce na 3000 metrów (czas 4:16,355). Piotr Nałęcki był natomiast 18. na dystansie 1000 (czas 1:18,161) i 21. na 3000 metrów (czas 4:21,664).

W trakcie drugiego dnia rywalizacji na Pucharze Świata Juniorów w Helsinkach najlepiej z reprezentantów Polski wypadła Natalia Jabrzyk, która zajęła szóste miejsce w biegu masowym i siódme na 1500 metrów.

Zawodnicy ścigali się też na 500 i 1500 metrów oraz w mass startcie. Na najkrótszym z dystansów zobaczyliśmy dwie Polki – Martyna Baran z czasem 42,458 zajęła 11., a Olga Kaczmarek z czasem 43,186 – 14. miejsce. Wygrała niesamowita Michelle de Jong. Holenderka jako jedyna zbliżyła się do złamania granicy 40 sekund, a złoty medal dał jej rezultat 40,620 sekundy.

Jedyną Polką w rywalizacji na 1500 metrów była Jabrzyk. Czas 2:14,101 dał jej siódmą pozycję. Do zwyciężczyni – Robin Groot z Holandii – straciła 6,34 sekundy. Jabrzyk dobrze wypadła także z biegu masowym. Tam punktowała na jednym z lotnych finiszów, dzięki czemu została sklasyfikowana na szóstym miejscu. Jedną pozycję za nią rywalizację zakończyła Olga Kaczmarek.

Wśród chłopców na 1500 metrów zobaczyliśmy dwóch łyżwiarzy z Polski. Piotr Nałęcki z czasem 1:59,778 był 11., a Jakub Piotrowski, który dystans ten pokonał w 2:00,764 zajął 13. miejsce. Ze zdecydowaną przewagą wygrał Norweg Hallgeir Engebraten (1:52,875).

W mass starcie najlepszym z Polaków okazał się Piotrowski. Jeden punkt zdobyty na lotnym finiszu zapewnił mu ósme miejsce. Nałęcki, choć nie punktował, bieg zakończył na dziewiątej pozycji. Wygrał Austriak Gabriel Odor, który podczas emocjonującego finiszu zdołał wyprzedzić Teuna de Wita z Holandii.

Rekord Polski Karoliny Bosiek na 1000 m

W trakcie zawodów kontrolnych w Inzell Karolina Bosiek ustanowiła nowy rekord Polski juniorek na 1000m. Tomaszowianka pokonała dystans w czasie 1.16:40. Poprzedni rekord wynosił 1.17:12 i został ustanowiony w Calgary również przez reprezentantkę KS Pilica Tomaszów Mazowiecki.

Źródło: PZLS.PL