Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Wystawa tkaniny artystycznej Mirosława Bernackiego

I że Cię nie opuszczę aż do…” to tytuł wystawy, na którą zaprasza Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Autorem prezentowanych na niej prac jest Mirosław Bernacki – artysta plastyk, pracownik MCK. Wernisaż zaplanowany jest na 4 listopada o godz. 18 w Miejskim Centrum Kultury Tkacz przy ul. Niebrowskiej 50. Wstęp wolny.

Wystawa jest podsumowaniem działalności artystycznej Mirosława Bernackiego z lat 2019-2022. Wystawiane prace to tkaniny wykonane techniką haftu maszynowego i aplikacji. − Zależy mi na zatrzymaniu pewnych myśli, wrażeń, uczuć, które w danym momencie mną zawładnęły. To ta chwila, która zaraz umknie. Myśli giną w poszczególnych fragmentach tkaniny. Nić żłobi w tkaninie bruzdy, tworzą się ściegi, czerwienie mieszają się z czernią, wtapiają się w nią. Pozostają trwałe ślady – mówi artysta.

Jego fascynacja tkaniną unikatową jako artystycznym medium jest efektem sprawdzenia w praktyce możliwości materiałowych i warsztatowych, jakie dają różne tekstylne materiały. Ich nieograniczony potencjał jest wyjątkowy. − Pozwala mi opisywać współczesne zjawiska zachodzące w przyrodzie, ale także interpretować sytuacje życia codziennego, myśli czy komentarze do współczesności. W swojej pracy twórczej eksperymentuję z materią i strukturą tkaniny, pozostając w kontakcie z rzeczywistością. Konfrontuję świat rozpoznawalnego z własnym widzeniem, wyobraźnią i fantazją – dodaje.

Mirosław Bernacki Urodzony 5.11.1957 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Malarstwa oraz Tkaniny Unikatowej i Przemysłowej ukończył w 1988 roku. W 2009 roku uzyskał dyplom w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi z projektowania tkaniny i malarstwa na kierunku wzornictwo na Wydziale Tkaniny i Ubioru.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe:

1982−1988 – Łódź, Gdańsk, Zgierz, Migennes we Francji;
7–21.09.2002 – Tomaszów Mazowiecki, Galeria Arkady − grafika komputerowa, „Ewangelicki kościół Zbawiciela w sztuce’’;
26.05 – 27.06.2004 – Łódź, sala wystawowa Allmendinger – żakardy, tkaniny unikatowe ,,Mariaże’’;
22–25.07.2004 – Inowłódz, rysunki, „9. Festiwal w Krajobrazie”;
2–30.08.2004 – Tomaszów Mazowiecki, Galeria Arkady − rysunki;
15–30.09.2005 – SCh „Tomy”, Tomaszów Maz. − wystawa zbiorowa z uczestnikami wystawy „Uwaga talent’’;
28.01 – 28.03.2010 – Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi − wystawa „Najlepszy dyplom 2010”;
22.04 – 15.05.2010 – Salon Ceramiki Paradyż − wystawa zbiorowa ze studentami ASP w Łodzi – tkanina unikatowa;
maj 2010 – ASP w Łodzi, wystawa zbiorowa – Górska – uczniowie w ramach 13. Międzynarodowego Triennale Sztuki ;
17.09.2012 – Wystawa „Od zera do nieskończoności” − profesorowie łódzkiej ASP i artyści z Tomaszowa;
24.11.2012 – „Otwarta Wystawa”, wystawa tkaniny unikatowej w Ośrodku Kultury „Tkacz”;
31.01.2020 – Indywidualna wystawa tkaniny unikatowej (haft maszynowy, aplikacja), sala wystawowa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

Informacje o osiągnięciach artystycznych − nagrodach, wyróżnieniach, publikacjach:

Konkurs im. Władysława Strzemińskiego dla studentów PWSSP w Łodzi – nagroda roku 1988 ufundowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi;
Konkurs im. Władysława Strzemińskiego dla studentów PWSSP w Łodzi – nagroda roku 1988 ufundowana przez Związek Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa’’ w Łodzi;
Wyróżniony dyplom – wystawa ASP najlepszych dyplomów z roku 2009.


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij