Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Zapal Światło Wolności

Tomaszów Mazowiecki przyłącza się do akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, której organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. O godz. 19.30 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 38 lat zostaną podświetlone okna sali obrad Urzędu Miasta. Świece lub lampki w oknach domów może zapalić każdy z nas.

 
światło wolności 13 grudnia

Akcja prowadzona przez Instytut Pamięci Narodowej ma na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego. Nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też mieszkańcy innych krajów wyrażali sprzeciw wobec polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki. Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan.

Także Jan Paweł II nakazał, by w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pojawiło się symboliczne światełko. Ojciec święty przez cały czas trwania stanu wojennego bacznie przyglądał się sytuacji w Polsce, wspierał działającą w podziemiu opozycję a na polu dyplomatycznym zabiegał o niezaognianie konfliktu i unikanie ofiar.

Internauci mogą zapalić wirtualne Światła Wolności na stronie IPN.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij