Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Znamy propozycje nowych nazw ulic. Głosowanie od poniedziałku

W związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu, w Tomaszowie Mazowieckim muszą zostać zmienione nazwy dwóch ulic: Oskara Lange oraz Teodora Duracza. Inaczej Urząd Wojewódzki  wyda zarządzenie zastępcze i sam zdecyduje o ich nowej nazwie. W ramach konsultacji, mieszkańcy zgłosili kilkadziesiąt propozycji. Ostateczne nazwy wybiorą tomaszowianie podczas głosowania, które rozpocznie się 20 lutego.

FOTO

Zgodnie z opublikowaną listą przez Instytut Pamięci Narodowej, w Tomaszowie Mazowieckim są dwie ulice, których nazwy muszą ulec zmianie. To ul. Oskara Lange oraz ul. Teodora Duracza.

W związku z koniecznością wprowadzenia zmian, trwają konsultacje społeczne podzielone na etapy. W pierwszym, wszyscy mieszkańcy miasta, mogli zgłaszać swoje propozycje nazw ulic. Wystarczyło wypełnić ankietę z propozycją dla danej ulicy wraz z krótkim uzasadnieniem. Można było to zrobić osobiście, listowanie, elektronicznie lub za pomocą MMS. Ten etap trwał od 9 do 31 stycznia. Mieszkańcy zgłosili kilkadziesiąt propozycji.

8 lutego br. o godz. 11.00 odbyło się posiedzenie Zespołu ds. przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazw: ul. Oskara Lange i ul. Teodora Duracza w Tomaszowie Mazowieckim. Jego członkowie dokonali weryfikacji zgłoszonych w I etapie konsultacji społecznych propozycji nazw ulic.

Zespół ds. przeprowadzenia konsultacji społecznych dokonał weryfikacji nazw, które podlegać będą głosowaniu kierując się w szczególności zgodnością propozycji z tradycją i dziejami regionu lub narodu oraz polskimi regułami nazewniczymi lub cechami charakterystycznymi dla danej okolicy.

Zespół ds. konsultacji społecznych wyłonił po pięć propozycji nazw, z których mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego wybiorą nowe nazwy dla ul. Oskara Lange i ul. Teodora Duracza.

 

Propozycje dla ul. Oskara Lange:

1) Bogusława Drozdowskiego

2) Henryka Sienkiewicza

3) Wandy Panfil

4) Lotników Polskich

5) Żołnierzy Wyklętych

 

Propozycje dla ul. Teodora Duracza:

1) ppor. Tadeusza Bartosiaka ps. „Wilk”

2) Przyjazna

3) Wilanowska

4) Posła Rafała Wójcikowskiego

5) Szyszkowa

 

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta, nie były rozpatrywane ankiety z propozycjami nazw ulic złożone: w innej formie niż na formularzu ankietowym, po terminie wskazanym w ogłoszeniu, jako anonimowe, a także jeśli proponowane nazwy są: nazwami niezgodnymi z ustawą z  dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu oraz innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 744), obraźliwe, wulgarne, ośmieszające, poniżające oraz nazwami, które już istnieją w mieście Tomaszowie Mazowieckim.

Od 20 lutego do 12 marca br. odbędzie się ogólnomiejskie głosowanie nad powyższymi propozycjami nazw ulic.

Wypełnione formularze ankietowe można będzie składać w następujący sposób:

1) w wersji papierowej w poniższych punktach:
a. w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim (ul. POW 10/16, parter budynku A, punkt informacyjny) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30, w środy dodatkowo do godz. 17,
b. w Informacji Turystycznej (pl. Kościuszki 29) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, w soboty i niedziele 13.00-21.00, a od 1 marca 2017 r. w godzinach 8.00-16.00.

2) w wersji elektronicznej w formie:
a. skanu ankiety przesłanego na adres email: wgn@tomaszow-maz.pl,
b. zdjęcia ankiety wysłanej na nr tel. 609-021-340

Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 17 marca 2017 r. Od poniedziałku (20 lutego) ankietę będzie można pobrać ze strony www.tomaszow-maz.pl

 

Nie będzie trzeba od razu wymieniać dokumentów 

Dokumenty będzie można wymienić wówczas, kiedy skończy się ich termin ważności. Również na mocy art. 5 ust. 1 i 2  ustawy wszelkie pisma, postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dot. ujawniania w księgach wieczystych, uwzględniania w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy, są wolne od opłat.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij