Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Budujemy hospicjum

Znamy już oferty, które wpłynęły na przetarg dotyczący zaprojektowania i wybudowania w Tomaszowie hospicjum. Najtańsza oferta wynosi 23 798 964 zł. Przypomnijmy, miasto otrzymało 15 mln zł dofinansowania na tę inwestycję z rządowego programu Polski Ład. Teraz rozpoczęła się procedura weryfikacji najkorzystniejszej oferty.

- Tworząc koncepcję i program funkcjonalno – użytkowy odbyliśmy wizyty w kilku wiodących ośrodkach hospicyjnych i staraliśmy się czerpać z rozwiązań jak najbardziej praktycznych, już sprawdzonych. Korzystaliśmy także  z pomocy i doświadczeń jakie mają tomaszowianie, w szczególności ksiądz Grzegorz Chirk, Elżbieta Przedbora czy Konrad Borowski – mówi Marcin Witko prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.- Ideą jaka od początku przyświecała przy pracach nad budową hospicjum było to aby był to obiekt przyjazny, ciepły, dostępny, obiekt, w którym zarówno osoby potrzebujące opieki jak również personel czuć się będą dobrze – dodaje prezydent.  

Wizualizacja hopiscju. Patio przez budynkiem

 Inwestycja realizowana jest w formule projektuj-buduj. Wykonawca zobowiązany będzie do opracowania projektu, a później do  wybudowania obiektu. Przygotowaliśmy bardzo szczegółową koncepcję architektoniczną i program funkcjonalno-użytkowy, który przyszły wykonawca odzwierciedli w projekcie. Dla terenu, na którym powstanie hospicjum mamy plan miejscowy, co mocno przyspieszy prace projektowe i uzyskanie pozwoleń. Obiekt jest przewidziany jako jednokondygnacyjny z tym, że w części będzie posiadał dodatkową kondygnację, którą w przyszłości będzie można wykorzystać i zwiększyć liczbę miejsc bez konieczności dodatkowych prac. W obiekcie zaplanowano 43 miejsca dla pensjonariuszy. Sale będą maksymalnie dwuosobowe co zapewni odpowiedni komfort i właściwe warunki dla osób przebywających w hospicjum. Zaplanowana jest też poradnia paliatywna. Obiekt nie będzie posiadał barier architektonicznych, będzie w pełni dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami. W obiekcie znajdą się miejsca spotkań dla rodziny i bliskich, miejsca wyciszenia, kuchnia do przygotowywania posiłków, świetlica, miejsce pożegnań, kaplica. Co ważne, w celu zwiększenia komfortu dla pensjonariuszy zaplanowano wewnętrzne patio z miejscami odpoczynku, wyciszenia, zielenią, pergolami, mała architekturą. Dostęp do tej przestrzeni będzie bezpośrednio z każdego pokoju co pozwoli na swobodny dostęp zarówno osobom poruszającym się o własnych siłach jak i tym, które korzystają z wózków dla osób niepełnosprawnych, a nawet osobom leżącym.

Obiekt będzie wyposażony w instalację fotowoltaiczną oraz pompy ciepła co pozwoli to zmniejszyć koszty eksploatacji.


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij