Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2018-10-19

Co dalej ze żłobkiem?

Tomaszowianie od lat czekają na budowę nowego żłobka. Obecnie realizacja inwestycji możliwa jest w cyklu dwuletnim, w latach 2019-2020.

FOTO

Budowa żłobka publicznego planowana jest od kilku lat i ma na celu poprawę warunków oraz zwiększenie możliwości przyjęcia dodatkowych dzieci. Obecny obiekt przy ul. Strzeleckiej może pomieścić około 100 dzieci, jednak możliwości jego rozbudowy czy też modernizacji są ograniczone ze względu na teren jakim placówka dysponuje.

Ze względu na znaczące koszty budowy nowego żłobka – około 7,5 mln zł - związane z koniecznością zapewnienia rygorystycznych norm co do wielkości sal, niezbędnego zaplecza, wyposażenia i węzła żywieniowego, Urząd Miasta poszukiwał programów finansowych, w którym mógłby pozyskać dofinansowanie na realizację inwestycji. Niestety ze względu na wskaźniki związane min. z liczbą dostępnych miejsc w placówkach żłobkowych, zarówno publicznych jak i niepublicznych, nie ma możliwości współfinansowania budowy z środków unijnych.

Natomiast dofinansowania dostępne w ramach rządowego programu Maluch+, które miasto mogło pozyskać, nie gwarantowały wystarczającego poziomu finasowania. Co więcej, jest to program jednoroczny bez możliwości etapowania (w ciągu roku kalendarzowego należy obiekt wybudować, wyposażyć, uzyskać pozwolenia na użytkowanie). Jest to znaczące utrudnienie w przypadku dużych obiektów dla których proces inwestycyjny jest dłuższy.

Po przeanalizowaniu dostępnych źródeł pozabudżetowych, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko podjął decyzję o budowie nowego żłobka z własnych środków w cyklu dwuletnim, co pozwoli optymalnie zaplanować inwestycje oraz rozłożyć koszty i obciążenia budżetu w czasie.

Obecna koncepcja zakłada budowę nowego żłobka przy Szkole Podstawowej nr 8 lub przy Przedszkolu nr 19. Placówka przeznaczona będzie dla około 150 dzieci oraz około 30 osób personelu. Przewidziano 6 oddziałów. W skład każdego wchodzi sala zabaw, sypialnia, jadalnia, pomieszczenia pomocnicze. Dodatkowo w budynku zaprojektowano zespół pralni, pomieszczenia techniczne, gospodarcze, magazynowe, higienicznosanitarne oraz niezbędną komunikację. Budynek będzie parterowy, przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij