Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Czyste powietrze to priorytet

Zawał serca, rak płuca, udar mózgu - to tylko niektóre z fatalnych skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Od blisko czterech lat Tomaszów Mazowiecki realizuje szereg projektów w walce ze smogiem. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas ma wpływ na to, czym oddychamy.

FOTO

Można powiedzieć, że smog to rodzaj sztucznej mgły, która utworzyła się w sposób nienaturalny, jako efekt działań człowieka oraz niesprzyjających okoliczności przyrody. Powstaje on na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami powstającymi w wyniku działalności człowieka. Smog to efekt m.in. nieodpowiedzialnego palenia słabej jakości węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach. Za jego pojawienie się odpowiada również pogoda, klimat, ogólne uwarunkowania terenu czy coraz większa liczba samochodów na drogach.

Skutki smogu są o wiele bardziej dalekosiężne, niż się niektórym wydaje - ma on negatywny wpływ na nasze zdrowie, prowadząc między innymi do: wywołania chorób układu krwionośnego i serca, pojawienia się chorób nowotworowych, pojawienia się alergii oraz astmy, wywołania niewydolności oddechowej, obniżenia odporności całego organizmu.

- Od blisko pięciu lat podejmujemy działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w naszym mieście – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. - Nie tylko realizujemy zadania w ramach programu STOP SMOG, ale także współpracujemy z Instytutem Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej w zakresie rozwoju elektromobilności w Polsce. Natomiast wspólnie z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej realizujemy projekt "Gmina Samowystarczalna Energetycznie”. Każdy z nas ma wpływ na to, czym oddychamy.  Pamiętajmy o tym podejmując decyzję o sposobie ogrzewania naszego domu. Dbajmy o zdrowie swoje, najbliższych i wszystkich mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego – dodaje.

W jaki sposób Tomaszów Mazowiecki walczy o czyste powietrze?

  • Do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego trafiło 25 hybrydowych, ekologicznych autobusów w celu eliminacji emisji spalin.
  • Miasto pozyskało dofinansowanie na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Środki są rozdysponowywane zgodnie z regulaminem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  • Zakład Gospodarki Ciepłowniczej zainstalował w Tomaszowie Mazowieckim ponad 40 sensorów jakości powietrza firmy Airly. Dane są dostępne na stronie internetowej www.airly.eu/map oraz w aplikacji mobilnej.
  • Straż Miejska na bieżąco sprawdza, co jest przyczyną złej jakości powietrza na konkretnych ulicach. Strażnicy edukują też mieszkańców w zakresie poprawnego rozpalania ognia w piecach, a także pomagają zmierzyć wilgotność drewna (im mniejsza wilgotność, tym większa wydajność energetyczna).
  • Miasto stara się o gazyfikację terenów, które do tej pory nie zostały objęte siecią.
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznaje osobom potrzebującym zasiłki celowe na zakup opału.

W jaki sposób rozpalać w piecu?

Warto wiedzieć, że odpowiednia technika palenia daje możliwość ograniczenia zadymienia, a także pozwala oszczędzić paliwo. Najlepsze efekty daje cykliczne rozpalanie od góry.

FOTO

Masz pytania? Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska są do Twojej dyspozycji (Urząd Miasta, budynek E, ul. Mościckiego 12, tel. tel. 44 724 23 11, wew. 242).

Jakość powierza można sprawdzić na: https://airly.eu/map/pl/Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij