Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Eko-patrole na ulicach Tomaszowa Mazowieckiego

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu tomaszowskiego walczą o tytuł najlepszego eko-patrolu ENERIS. W tym celu organizują zbiórkę surowców, patrolują miasto pod kątem dzikich wysypisk oraz wyjaśniają przedszkolakom, na czym polega ochrona środowiska. Projekt edukacyjny jest realizowany przez ENERIS Surowce pod patronatem Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Do konkursu można się włączyć do 10 listopada. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Na zdjęciu dzieci w trakcie zajęć edukacyjnych

Eko-patrole nie zwalniają tempa

 

Już widać konkretne efekty dotychczasowego zaangażowania uczestników pilotażowego konkursu „Eko-patrol ENERIS”, który przyciągnął do działania na rzecz lokalnego środowiska młodzież z obszaru powiatu tomaszowskiego. Od startu konkursu w połowie września uczniowie zrealizowali szereg różnorodnych aktywności, których wspólnym celem jest poprawa stanu środowiska Tomaszowa Mazowieckiego i okolic oraz budowanie świadomości ekologicznej jego mieszkańców. Wśród szkół, które do tej pory zrealizowały szereg działań ekologicznych, zarówno tych z zasugerowanych przez organizatora, jak i własnych, autorskich projektów, jest Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 oraz Gimnazjum nr 3.

Prowadzone od ponad miesiąca działania na terenie powiatu są bardzo zróżnicowane. Jeden z eko-patroli na bieżąco aktualizuje mapę dzikich wysypisk, a jej finalną wersję przekaże Straży Miejskiej. Inny eko-patrol prowadzi akcje sprzątania okolic szkoły oraz wybranych terenów miejskich, sadzenia drzew i krzewów owocowych oraz budowania z odzyskanych surowców domków dla ptaków i owadów. Uczniowie w ramach projektu opracowują również spis zwierząt i roślin charakterystycznych dla Tomaszowa i jego okolic.

Ważnym elementem podejmowanych przez eko-patrole działań są akcje edukacyjne realizowane wśród uczniów młodszych klas oraz grup przedszkolnych. Zajęcia stanowią dla uczniów niepowtarzalną okazję wczucia się w rolę nauczyciela przekazującego wiedzę oraz uczącego przyjaznych środowisku postaw, takich jak właściwe sortowanie odpadów.

Rekrutacja wciąż trwa

Działania konkursowe podejmowane w ramach „Eko-patrol ENERIS” realizowane będą przez szkoły z Tomaszowa do 10 listopada. Po tym terminie, na podstawie przesłanych „Kart Pracy”, wyróżnione zostaną najbardziej aktywne eko-patrole oraz ich opiekunowie.

Głównym kryterium branym pod uwagę w konkursie będzie realny wpływ działań uczestników na stan otaczającego ich środowiska, a także jakość i liczba podejmowanych przez nich działań. Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec listopada, w trakcie Europejskiego Tygodnia Odpadów.

 Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij