Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

ENERIS po raz drugi rozdaje zielone granty. Jeden z nich trafi do Tomaszowa Mazowieckiego

Zakładanie ogródków przyszkolnych, promowanie kompostowania, edukacja w zakresie zanieczyszczenia światłem i smogu, budowanie klombów osiedlowych i  zielonej infrastruktury przyjaznej owadom czy kręcenie eko-filmów promujących postawy przyjazne naturze to tylko część długiej listy pomysłów na eko-projekty, które już od czerwca mogą zostać zrealizowane w Tomaszowie Mazowieckim.

FOTO


W konkursie zgłaszać swoje pomysły mogą zarówno organizacje społeczne, jak i domy kultury, szkoły, świetlice i grupy nieformalne. Wystarczy wypełnić prosty formularz dostępny na stronie www.grupa-eneris.pl/ProgramGrantowy. Liczy się pomysłowość, faktyczny wpływ na otoczenie oraz zaangażowanie uczestników w projekt.

Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 30 kwietnia. Do 9 czerwca jury złożone z  przedstawicieli samorządów oraz ENERIS wybierze najlepsze eko-projekty. Tuż po ogłoszeniu wyników, autorzy wyróżnionych pomysłów otrzymają fundusze na realizację swoich planów, na co mają czas do końca roku 2017.

Tomaszów wie, jak odpady zamienić w kwitnące ogrody  

W gronie zwycięzców I edycji Programu Grantowego znalazł się projekt z  Tomaszowa „Wertykalne ogrody kwiatowe”. Pomysł zgłoszony przez Miejskie Centrum Kultury, składał się z  warsztatów na temat świata roślin, podstaw ogrodnictwa, recyklingu oraz warsztatów praktycznych. Dzieci, młodzież i dorośli - łącznie 80 osób z  osiedla Niebrów - wykonali aranżacje kwiatowe oraz kwietniki wertykalne, wykorzystując do tego palety drewniane i  butelki PET. Wspólna praca przyczyniła się nie tylko do stworzenia zielonej infrastruktury miejskiej, ale przede wszystkim do budowania wspólnoty międzypokoleniowej w oparciu o  ideę ochrony środowiska.

Kontynuacja dobrej praktyki w ochronie środowiska

102 wnioski z całej Polski, prawie 4 tysiące osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację wyróżnionych projektów oraz prawie 13 tysięcy mieszkańców, którzy zetknęli się z ich efektami to wyniki I edycji Programu Grantowego ENERIS. Realizowany był on wśród mieszkańców zarówno dużych miast jak Piła, Kielce, Jaworzno, jak i niewielkich miejscowości i wsi, takich jak Mietków, czy Lubiana. Już wkrótce o najlepszych pomysłach będzie można przeczytać w  specjalnej publikacji - Białej Księdze I edycji Programu Grantowego. Podsumowanie najciekawszych projektów i praktycznych pomysłów grantobiorców z całej Polski dostępne będzie na stronie internetowej konkursu od połowy marca.

Do Programu Grantowego ENERIS mogą zgłaszać się instytucje lub organizacje społeczne o charakterze non profit, szkoły oraz grupy nieformalne (po spełnieniu odpowiednich wymagań). Najciekawsze pomysły zgłoszone w 10 wymienionych poniżej regionach otrzymają po 3 tysiące złotych za realizację. Co ważne, pomysły z poszczególnych regionów nie konkurują ze sobą.

Grant nr 1 – Gmina i miasto Tomaszów Mazowiecki
Grant nr 2 - Miasto Gorzów, gminy: Lubiszyn, Deszczno i Santok
Grant nr 3 – Miasto Kielce
Grant nr 4 – Miasto Jaworzno
Grant nr 5 - Libiąż, Chrzanów, Trzebinia
Grant nr 6 - Gmina Bardo
Grant nr 7 - Miasto Świdnica
Grant nr 8 - Gminy: Strzegom, Świdnica, Jaworzyna Śląska, Udanin, Kostomłoty, Mietków, Marcinowice, Świebodzice
Grant nr 9 – Gmina Piła
Grant nr 10 - Gmina Pruszcz GdańskiTa strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij