Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ogrzewania budynków

Przypominamy, że właściciele i zarządcy budynków są zobowiązani do złożenia deklaracji dotyczącej źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Obowiązek ten wszedł w życie 1 lipca 2021 roku.

Celem stworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - CEEB jest poprawa jakości powietrza poprzez likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji powodujących smog. CEEB to bardzo ważne narzędzie wspierające wymianę starych kotłów grzewczych, to miejsce gdzie będą dostępne również informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. System jako centrum wiedzy dla obywatela w znaczący sposób ułatwi pozyskanie informacji, które są niezbędne np. przy ubieganiu się o dofinansowanie na wymianę starego kotła.

Dzięki szczegółowym danym o budynkach będziemy wiedzieć o wiele więcej na temat sytuacji w mieszkalnictwie. CEEB stanowić będzie również narzędzie dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej. Dla obywateli zostaną uruchomione usługi, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku.

Od 1 lipca 2021 r. wszedł obowiązek złożenia deklaracji.

ILE CZASU NA ZŁOŻENIE DEKLARACJI ?

Czas, jaki został przewidziany na zgłoszenie urządzeń do ogrzewania budynków, to:
• 14 dni od pierwszego uruchomienia urządzenia lub instalacji w przypadku nowych źródeł ciepła.
• 12 miesięcy od uruchomienia CEEB (1 lipca 2021), w przypadku źródeł ciepła już pracujących, czyli do 30 czerwca 2022.

Za brak zgłoszenia lub przekroczenie dopuszczalnych terminów zgłoszenia grożą kary grzywny.

Można to zrobić na dwa sposoby:

- elektronicznie, przez stronę www.zone.gunb.gov.pl, wykorzystując do tego profil zaufany, e- dowód albo podpis kwalifikowany.

- w wersji papierowej, składając ją osobiście w Urzędzie Miasta zgodnie z lokalizacją budynku albo wysyłając ją tradycyjną pocztą.

Wypełnioną deklarację można dostarczyć do Urzędu Miasta - Wydział Rozwoju, Inwestycji i Klimatu (Ochrona Środowiska) budynek D.
Szczegółowe informacje można uzyskać także pod numerem telefonu 44 724 23 11 wew. 536, 652, 662.

Pliki do pobraniaTa strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij