Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Opoczno i Tomaszów Mazowiecki dla czystego powietrza

W konferencji „Opoczno i Tomaszów Mazowiecki dla czystego powietrza” wzięli udział przedstawiciele m.in.: centralnych instytucji, parlamentu, samorządu terytorialnego i przedsiębiorców. W trakcie spotkania poruszano tematy związane z czynnikami wpływającymi na jakość powietrza. Szukano recepty na poprawę jego stanu. Konferencja odbyła się z inicjatywy prezydenta Marcina Witko i burmistrza Opoczna Rafała Kądzieli.

Konferencja naukowa w Opocznie


Na początku roku doszło do spotkania władz obu samorządów, w trakcie którego podjęto współpracę w sprawie pozyskiwania środków zewnętrznych w celu poprawy środowiska, prowadzenia badań i monitoringu obecnej sytuacji. Zaplanowano również konferencję naukową, która została zorganizowana 14 marca w Miejskim Domu Kultury w Opocznie.

W trakcie spotkania, eksperci szukali recepty na poprawę jakości powietrza w naszym regionie. O wpływach zanieczyszczeń powietrza na choroby układu oddechowego i nowotwory mówił Łukasz Adamkiewicz z Health & Environment Alliance, europejskiej organizacji analizującej wpływ środowiska na zdrowie. Następnie głos zabrał dr n. med. Jacek Morka, ordynator Oddziału Wewnętrznego Szpitala Powiatowego w Opocznie, który opowiedział o wpływach zanieczyszczeń środowiska na choroby sercowo-naczyniowe. Tematyką zanieczyszczenia powietrza w obszarze miasta i cechami charakterystycznymi klimatu miasta zajęli się prof. dr hab. Joanna Wibig i prof. dr hab. Krzysztof Fortuniak z Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego. O jakości powietrza w regionie na tle województwa, kraju i UE prelekcję wygłosił Krzysztof Wójcik, Dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W konferencji wzięli również udział pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi -  Małgorzata Skupińska i Dominika Chybowska. Ich wystąpienie dotyczyło  możliwości finansowania przedsięwzięć służących ochronie powietrza i projektów inwestycyjnych WFOŚiGW.

O działaniach w celu poprawy jakości powietrza mówiły Joanna Pluta z Urzędu Miasta w Tomaszowie i Dominika Chybowska z Urzędu Miejskiego w Opocznie. I tak, Tomaszów wydał w ostatnich trzech latach ponad 14 mln zł na ograniczanie emisji powierzchniowej pochodzącej z sektora komunalno-bytowego (budowa, modernizacja węzła cieplnego, trrmomodernizacja budynków i wymiana źródeł ciepła), a ponad 30 mln zł na ograniczania emisji komunikacyjnej (budowa, przebudowa, rozbudowa dróg, chodników, utrzymanie nawierzchni dróg utwardzonych). Joanna Pluta podkreśliła, że aż 98% mieszkańców Tomaszowa zadeklarowało segregację odpadów w związku z nowym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Rośnie też liczba budynków mieszkalnych podłączonych do sieci gazowej lub cieplnej.

Tomaszów od lat realizuje też program edukacyjno – ekologiczny EKOPOZYTYWNI, wramach którego organizowane były m.in.: pikniki ekologiczne czy konkursy ekologiczne, 11 szkół wzbogaciło się o ekopracownie.

Plany w zakresie ochrony środowiska

W listopadzie 2015 roku Rada Miejska w Tomaszowie przyjęła aktualizację „Programu ochrony środowiska dla miasta Tomaszowa Mazowieckiego” oraz uchwaliła „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Tomaszowa Mazowieckiego”. By poprawić jakość powietrza w naszym regionie, miasto będzie aplikowało o hybrydowe autobusy, a Zakład Gospodarki Ciepłowniczej w najbliższych latach wyda ponad 10 mln zł na rozwój sieci ciepłowniczej. Władze Tomaszowa szukają też alternatywnych źródeł, chociażby takich jak wody geotermalne. Obecnie sprawdzane są możliwości budowy elektrociepłowni geotermalnej, dzięki której ZGC mógłby zasilać w energię cieplną osiedla domów jednorodzinnych.

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij