Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Urządzenie do badania pomiaru jakości powietrza stanie na pl. Kościuszki

Tomaszów Mazowiecki to kolejne miasto, które otrzymało urządzenie do badania pomiaru jakości powietrza w ramach programu „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” realizowanego przez Polską Spółkę Gazownictwa

Podpisanie porozumienia o przekazaniu urządzenia

Urządzenie monitoruje stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Wyniki - aktualizowane w czasie rzeczywistym - będą prezentowane na wyświetlaczu umieszczonym na pl. Kościuszki oraz online na stronie Urzędu Miasta w Tomaszowie.  

Urządzenie pomiarowe wyposażone jest w stację meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotności powietrza oraz siłę wiatru. Wynik te są analizowane, podawane jako temperatura odczuwalna i prezentowane na wyświetlaczu.

Akcja „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” to kampania społeczna będąca częścią „Programu inwestycji w siec gazową Polski na lata 2018-2022”, realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa z GK PGNiG. Jej celem jest uświadomienie nie tylko wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie ludzkie, ale także przypomnienie, że w problem smogu rozpoczyna się w każdym gospodarstwie domowym. Eksperci zachęcają mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego - najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa – który jest alternatywą dla starych pieców i kotłów węglowych. 

Dane statystyczne dotyczące przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza są przerażające. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency)  „Air quality in Europe 2017”  w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu,  zmarło przedwcześnie 46.000 osób a dodatkowe 2.700 z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu.

W dniu przekazania urządzenia pomiarowego, 18 stycznia w Urzędzie Miasta w Tomaszowie, od 11.00 do 17.00 dyżurowali przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, którzy odpowiadali na pytania dotyczące przyłączenia do gazu i pomagali wypełnić wnioski przyłączeniowe. W Tomaszowie jest wiele nieczynnych przyłączy gazowych, których aktywacja jest teraz bezpłatna.

 Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij