Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Współpraca na rzecz Seniorów

Urząd Miasta w  Tomaszowie Mazowieckim, gmina Tomaszów Mazowiecki, Fundacja NU-MED, Krajowe Stowarzyszenie Seniorów „Pasja”, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz  powiat tomaszowski pozyskali ponad 4 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi (środki UE) na projekt wspierający seniorów. W jego ramach zostanie wyremontowany i wyposażony m.in.  Dom Dziennego Pobytu. Wartość całego projektu wynosi blisko 5 mln zł. 20 kwietnia wszyscy partnerzy projektu podpisali umowy partnerskie. Prace koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Tomaszowskie Centrum Usług Społecznych to projekt w zakresie którego przewidziano liczne działania wspierające i aktywizujące seniorów, które będą realizowane aż do końca 2020 roku. Jego celem jest rozwój usług medyczno-opiekuńczych oraz poprawa ich dostępności i jakości.

W ramach projektu zostanie wyremontowany i wyposażony Dom Dziennego Pobytu w Tomaszowie Mazowieckim, w którym seniorzy będą mieli zagwarantowaną opiekę terapeutyczną i medyczną, wyżywienie jak również liczne zajęcia, w tym: rehabilitacyjne, plastyczne, muzyczne, ruchowe.

Z pozyskanych środków sfinansowane zostanie zatrudnienie opiekunek i asystentów dla kilkunastu seniorów zamieszkujących zarówno na terenie miasta jak i gminy.

 W Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowy Klub Seniora, w którego ofercie będzie można znaleźć warsztaty muzyczne, teatralne, florystyczne, kulinarne, rękodzieła, zajęcia ruchowe, spotkania z zakresu bezpieczeństwa oraz edukacji zdrowotnej jak również wyjazdy kulturalne do teatru, kina, na basen.

Projekt przewiduje też różnorodne wsparcie dla osób sprawujących opiekę nad osobami chorymi czy niepełnosprawnymi. Będą one mogły skorzystać z warsztatów poszerzających ich wiedzę i wspierających ich w tym trudnym zadaniu.

Na terenie gminy, w świetlicach wiejskich zostaną zorganizowane zajęcia kulturalne z zakresu rękodzieła, florystyki, czy zajęcia muzyczne oraz ruchowe. Uczestnikom, w razie potrzeby, zostanie zapewniony transport. W Starostwie Powiatowym będą świadczone bezpłatne porady prawne i psychologiczne.

Do dyspozycji osób potrzebujących zostaną również utworzone wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, w tym łóżek, rowerków rehabilitacyjnych i magnetycznych, foteli geriatrycznych, torów do chodzenia, drabinek, sprzętu dla osób niedowidzących jak również drobnego sprzętu pierwszej potrzeby dla osób niesamodzielnych (balkoniki, kule, materace przeciwodleżynowe, krzesła prysznicowe itp).

 

W projekcie przewidziano też zakup tzw. „przycisków SOS” zapewniających bezpieczeństwo osobom, które nie opuszczają miejsca swojego zamieszkania, a nagle mogą potrzebować pomocy.

 


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij