Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Wybitny tomaszowianin prof. Wiesław Nowiński w magistracie

O planie budowy Polski innowacyjnej mówił we wtorek prof. Wiesław Nowiński podczas wykładu w Urzędzie Miasta. Zaproponował m.in. by w Tomaszowie Mazowieckim powstało Centrum Doskonałości Oczyszczania Akwenów Wodnych.

O planie budowy Polski innowacyjnej mówił we wtorek prof. Wiesław Nowiński podczas wykładu w Urzędzie Miasta.

Profesor Wiesław Nowiński przedstawił prezentację na temat swojego autorskiego projektu „Polska++”, w której poruszył koncepcję budowy Polski innowacyjnej. Zakłada on stworzenie „Technopolis” – innowacyjnej wizytówki Polski, zalążka i przyszłego centrum Polskiej Doliny Krzemowej, w którym powinny być organizowane centra doskonałości w wybranych niszach technologicznych prowadzonych przez wybitnych Polaków. W celu wspierania utalentowanej polskiej młodzieży koncepcja proponuje utworzenie Inkubatora Akademickiego. Ponadto, wokół „Technopolis” powinna być budowana Polska Dolina Krzemowa z przestrzenią dla krajowych firm technologicznych, inwestorów, filii krajowych i wybranych zagranicznych szkół wyższych lub ich programów oraz czołowych światowych firm technologicznych. Realizacja projektu opiera się także na powielaniu doświadczenia w budowie, organizacji i funkcjonowaniu „Technopolis” i Polskiej Doliny Krzemowej na cały kraj tworząc skoordynowaną sieć regionalnych Dolin Krzemowych, specjalizujących się w technologiach adekwatnych do danego regionu i wykorzystujących istniejącą lokalnie infrastrukturę.

Profesor Wiesław Nowiński przedstawił również osiem kroków wdrożenia projektu. To dyskusja ekspercka i społeczna, rozpoczęcie procesu zmiany prawa innowacyjnego, włączenie projektu do Planu premiera Morawieckiego, odezwa prezydenta i premiera skierowana do kraju i świata o budowie Polski Innowacyjnej, spotkanie wybitnych Polaków, przygotowanie planu biznesowego, powołanie zespołów roboczych, planowanie i szybkie wykonanie.

W drugiej części prezentacji, profesor Wiesław Nowiński przedstawił projekt Tomaszowskiej Doliny Krzemowej, w ramach której mogłoby powstać centrum doskonałości (badawczo-rozwojowe) i firma technologiczna, ze wsparciem w zakresie infrastruktury od miasta. Tomaszowianin zaproponował powołanie Centrum Doskonałości Oczyszczania Akwenów Wodnych, którego celem byłoby najpierw oczyszczenie Zalewu Sulejowskiego, a później zastosowanie technologii do oczyszczenia Bałtyku, a w przyszłości również licencjonowanie jej na cały świat. Profesor Wiesław Nowiński zaproponował również stworzenie nowatorskich gier komputerowych, które zmieniłyby paradygmat tj. życie zamiast śmierci czy tworzenie zamiast niszczenia.

Po prezentacji, w dyskusji nad projektem „Polska ++” wziął udział m.in. prezydent Marcin Witko oraz przybyli mieszkańcy.

Zapis transmisji na żywo dostępny jest TUTAJ.

Profesor Wiesław Nowiński pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego i po wielu latach pracy w Singapurze wrócił do Polski. Jest dyrektorem Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej przy Uniwersytecie kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stworzył komputerową mapę mózgu i jest laureatem wielu prestiżowych światowych nagród, w tym III edycji konkursu „Wybitny Polak”, na swoim koncie ma również wiele patentów.


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij