Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Zaproszenie na pokaz filmu „Wyklęty”

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi wraz z Powiatowym Centrum Animacji Społecznej im. płk. Witolda Pileckiego w Tomaszowie Mazowieckim zapraszają na pokaz filmu „Wyklęty” (2017) w reżyserii Konrada Łęckiego. Spotkanie odbędzie się 1 marca 2019 roku o godzinie 11:00 w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej im. płk. Witolda Pileckiego, w Tomaszowie Mazowieckim (ul. Prezydenta Ignacego Mościckiego 3).

pokaz filmu Wyklęty

Akcja filmu „Wyklęty” toczy się w Polsce, w latach 1945-1948 i przedstawia żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczących z władzą „ludową” o powojenny kształt Polski. Historia głównego bohatera oparta jest na kanwie losów ostatniego z „Żołnierzy Wyklętych”, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uczestnika wojny obronnej Polski 1939. Po 1945 r. związany był ze strukturami ZWZ-AK i brał udział w zamachach na tzw. „utrwalaczy władzy ludowej” – milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa. W filmie „Wyklęty”, inspirację jego historią odnajdziemy w postaci „Lola”, zagranej przez Wojciecha Niemczyka.

„Wyklęty” to film o brutalnych czasach, niedocenionych bohaterach targanych dylematami i sporze o historię, a także osamotnieniu, trudnej miłości i dramatach rodzin.

W pokazie wezmą udział zgłoszone wcześniej grupy dzieci i młodzieży szkolnej. Tytułem wstępu do filmu będzie prelekcja dr Joanny Żelazko, pracownika Oddziałowego Biura Badan Historycznych IPN w Łodzi pt. Represje wobec żołnierzy konspiracji niepodległościowej w Łódzkiem w latach 1945-1956 .

 

Źródło: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij